oczyszczalni ścieków

Na terenie oczyszczalni ścieków powstanie zbiornik retencyjny

27 marca 2025 r. w rzeszowskim ratuszu podpisana została umowa na budowę zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków.

– To jedno z największych przedsięwzięć MPWiK i bardzo ważne dla miasta, bo zabezpieczy perspektywy rozwojowe Rzeszowa – powiedział Marcin Lewandowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego w Rzeszowie (MPWiK). To jedna z najważniejszych dla Rzeszowa inwestycji najbliższych lat – wskazano w informacji przekazanej przez Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Jedna z kluczowych inwestycji

Przedstawicieli obu stron kontraktu: MPWiK-u i firmy Inżynieria Rzeszów przyjął w ratuszu Marcin Deręgowski, wiceprezydent Rzeszowa.

– Dla rozwoju Rzeszowa ta inwestycja jest jedną z kluczowych, bo sprawność i wydajność oczyszczalni ścieków jest jednym z warunków rozwoju. Daje także możliwość odpowiedniej reakcji na zmieniającą się sytuację hydrologiczną – powiedział.

– Zbiornik wstępny jest gwarancją możliwości przyjęcia przez oczyszczalnię MPWiK zwiększonego ładunku ścieków, ale także znacznie poprawia bezpieczeństwo. Na przykład w sytuacjach kiedy mamy nawalne opady deszczu znacznie wzrasta ilość wody docierająca do oczyszczalni – wyjaśniał prezes Lewandowski. Dodał też, że w związku ze zmianami klimatu i występowaniem gwałtownych opadów, trwających nawet kilka dni, w ostatnich latach, w okresie deszczowym, zdarzają się napływy ścieków o dużej intensywności, co przekracza możliwości hydrauliczne oczyszczalni i generuje problemy technologiczne.

Prezes MPWiK podkreślił także znaczenie zbiornika w procesie regulowania strumienia ścieków dopływających do oczyszczalni. Obiekt pozwoli na ustabilizowanie napływu i utrzymanie na stałym harmonijnym poziomie. Jest to kluczowe szczególnie dla funkcjonowania flory bakteryjnej oczyszczającej biologicznie ścieki miejskie.

– Koszt naszej inwestycji to 43 miliony złotych. To bardzo dużo w historii inwestycji samego MPWiK, ale także jedno z największych przedsięwzięć realizowanych obecnie w Rzeszowie. Cieszymy się, że wykonawcą została sprawdzona Inżynieria Rzeszów, z którą mamy bardzo dobrą współpracę – podkreślił prezes Lewandowski.

Nowy zbiornik na terenie oczyszczalni ścieków w Rzeszowie

Nowy zbiornik na terenie oczyszczalni ścieków będzie miał 24 tys. m3 pojemności i wymiary 70 na 70 metrów. Będzie się składał z czterech sekcji zbudowanych z betonu, a przykryty będzie specjalnym laminatem. Zostanie też wyposażony m.in. w biofiltry antyodorowe i urządzenia technologiczne służące do systematycznego spłukiwania.

Rzeszowskie MPWiK w najbliższych dniach przekaże plac budowy fachowcom z Inżynierii. Roboty rozpoczną się na początku kwietnia. Po przejęciu placu budowy przyjdzie czas na prace przygotowawcze. Chodzi m.in. o usunięcie kolidującej infrastruktury i przygotowanie zabezpieczenia wykopów. Czas na budowę zbiornika to 24 miesiące.

Podpisanie umowy z Inżynierią to pierwszy etap realizowanego przez MPWiK projektu pn: „Zwiększenie wydajności hydraulicznej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Rzeszowie wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej”. Jest on wart 226 mln zł brutto. Dofinansowanie na jego realizację, w wysokości blisko 130 mln zł, przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki pochodzą z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko).

Wniosek rzeszowskiego MPWiK uzyskał najwyższą punktację w kraju, pokonując takie miasta jak Warszawa, Poznań, czy Zamość. Jednocześnie rzeszowski wniosek jest drugim po Warszawie tego typu projektem w Polsce, jeśli chodzi o wartość planowanych inwestycji – dodał magistrat.

– Niebawem poinformujemy o podpisaniu kolejnej umowy realizowanej w ramach tego programu – zapowiedział prezes Lewandowski.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rzeszowa

 

Artykuły i aktualności