W miniony wtorek (19 września) Urząd Miasta Rybnika (UM) poinformował, że do przepływającej przez miasto Nacyny przedostała się substancja, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki. Do zanieczyszczenia miało dojść w poniedziałek, 18 września br. Służby ustalają przyczyny i niwelują skutki zdarzenia – zaznaczył rybnicki magistrat.
Służby zareagowały na zanieczyszczenie rzeki
Woda w Nacynie przybrała biały kolor i zaczęła się pienić. Niepokojące zjawisko zauważono na wysokości ul. Daszyńskiego i Wierzbowej (bulwary) w Rybniku. O zdarzeniu poinformowani zostali strażacy Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Informacja trafiła również do Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Rybnika. W ramach tego centrum funkcjonują Referat Ekologii i Referat Zarządzania Kryzysowego. Wiadomość o zanieczyszczeniu rzeki trafiła także do dyżurnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP).
W ramach podjętych działań ratownicy PSP założyli w newralgicznych miejscach rzeki rękawy sorpcyjne wychwytujące zanieczyszczenie. Z kolei pracownik WIOŚ-u pobrał próbki wody do badania. Według informacji przekazanej przez magistrat, strażacy prowadzili kontrole w miejscu zdarzenia.
Zanieczyszczenie Nacyny – nowe informacje o sytuacji i działaniach
Z kolei we czwartek, 21 września br., na stronie internetowej Miasta opublikowane zostały nowe informacje związane z zaistniałą sytuacją.
Magistrat podał, że 20 września br. zlokalizowano wypływ ścieków sanitarnych z przepompowni ścieków „Odległa” w Radlinie. Obiekt ten eksploatuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim. Wyciek nastąpił do potoku „biertułtowskiego”, przy ulicy Odległej, który po połączeniu z potokiem „popielowskim” jest dopływem rzeki Nacyny, a jego ujście znajduje się w okolicach ulicy Akacjowej w Rybniku.
W związku ze zwiększeniem ilości zanieczyszczenia na powierzchni rzeki Rudy, w szczególności na terenie dzielnicy Stodoły, w dniu 21 września br. odbyło się spotkanie służb. Brali w nim udział przedstawiciele PGWWP, Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz pracownicy magistratu. Celem spotkania było ustalenie dalszego sposobu działania poszczególnych służb w ramach swoich kompetencji – zaznaczył UM.
Magistrat dodał, że z rzeki pobrano próbki do badań przez WIOŚ oraz PGWWP. Komenda Miejska Policji w Rybniku prowadzi działania operacyjno-rozpoznawcze, a PSP założyła rękawy sorpcyjne na rzece. Wyznaczone wydziały UM zajmują się natomiast ustaleniem sposobu odprowadzania ścieków przemysłowych, wód opadowych i zagospodarowania odpadów. Natomiast Rybnickie Służby Komunalne przeprowadzą inspekcję telewizyjną studzienek kanalizacyjnych.
Na podstawie nadesłanej informacji oraz rybnik.eu
fot. zdjęcia wykonane przez zaniepokojonego sytuacją mieszkańca, nadesłane przez UM Rybnika