infrastruktury wodociągowej

Wsparcie na rozwój infrastruktury wodociągowej w Poznaniu i okolicach

Spółka Aquanet pozyskała 171 mln zł, które trafią na modernizację i rozwój infrastruktury wodociągowej w aglomeracji poznańskiej. Dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 291 mln zł – przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dofinansowanie infrastruktury wodociągowej – działania zaplanowane przez Aquanet

Projekt obejmuje m.in. wymianę ok. 27 km magistrali i sieci wodociągowych. W planach jest również modernizacja trzech ujęć wody, dwóch stacji uzdatniania wody oraz zbiorników wody na Morasku. Efektem ma być całkowite wyeliminowanie strat wody w zbiorowych systemach zaopatrzenia. Realizacja projektu potrwa do końca 2029 roku.

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę wodociągową to inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców i odporność miast na wyzwania klimatyczne. Dzięki środkom z programu FEnIKS Poznań zyska system, który będzie bardziej niezawodny, energooszczędny i przyjazny środowisku. To przykład, jak fundusze europejskie realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności – komentował Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

System zarządzania siecią wodociągową elementem projektu

Jeden z kluczowych elementów projektu zakłada wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową – przekazał NFOŚiGW. Najbardziej widoczną zmianą dla mieszkańców będą nakładki do zdalnego odczytu wodomierzy. Zgodnie z przekazaną informacją, urządzenia umożliwią odczyt bez wizyt pracowników w domach, będą na bieżąco monitorować zużycie wody i pozwolą szybko wykryć nienaturalnie wysoki pobór w przypadku awarii instalacji wewnętrznej. Sieć zyska również przepływomierze i rejestratory. Wprowadzenie tego typu rozwiązań ma umożliwić tworzenie stref pomiarowych DMA. To z kolei pozwoli na szybsze wykrywanie wycieków, często zanim ich skutki odczują mieszkańcy – podsumował NFOŚiGW.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności