zachęca do rozsądnego używania wody

Wrocławskie MPWiK zachęca do rozsądnego używania wody

Jedynie 3% całej wody na ziemi to woda słodka, która nadaje się do picia, a z tej ilości tylko 1% jest łatwo dostępny dla ludzi. Reszta słodkiej wody znajduje się w lodowcach lub głęboko pod ziemią – zwraca uwagę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) i dodaje, że zmiany klimatyczne powodują, iż zasoby wody do picia maleją każdego dnia. Dlatego właśnie MPWiK we Wrocławiu zachęca do rozsądnego używania wody i podkreśla, że wcale nie jest to takie trudne.

zachęca do rozsądnego używania wody

#Szanujwodę – spółka zachęca do rozsądnego używania wody

Polacy zużywają średnio nawet 150 litrów wody na osobę dziennie, a wrocławianie – 120 litrów – wylicza wrocławskie MPWiK. Przedsiębiorstwo wodociągowe zwraca przy tym uwagę, że bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele litrów cennej wody marnujemy – np.: robimy pranie nie zapełniając całej pralki, spłukujemy toaletę zbyt dużą ilością wody albo myjemy naczynia pod dużym strumieniem.

Mycie owoców lub warzyw w misce, a nie pod bieżącą wodą czy też zakręcanie kranów w trakcie szczotkowania zębów – już to pomaga nam w oszczędzaniu wody. Podobnych zasad, które są łatwe do zastosowania w naszym życiu, jest znacznie więcej. Wybierając szybki prysznic, zużyjemy około 60 litrów wody, bo kąpiel w wannie to już nawet 3 razy więcej wody – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław.

zachęca do rozsądnego używania wody

Wrocławskie przedsiębiorstwo dodaje, że woda pokrywa ok. 70% powierzchni globu i pewnie dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody.

Wystarczy zmiana nawyków, czyli MPWiK zachęca do rozsądnego używania wody

Zmiana nawyków i stosowanie się do prostych wskazówek pozwoli nam każdego dnia oszczędzić wiele litrów wody. W najnowszym spocie MPWiK Wrocław przedstawia codzienne sytuacje, w których wykorzystuje się wodę i robi to odruchowo, często całkowicie nieświadomie. Jednocześnie MPWiK wskazuje, że oszczędzanie wody to również ulga dla domowego budżetu.

Starajmy się wykorzystywać wodę ponownie – na przykład zbierajmy deszczówkę i podlewajmy nią rośliny w naszych ogródkach – podpowiada Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław.

Wodę możemy oszczędzać także robiąc przemyślane zakupy – zwraca uwagę MPWiK i tłumaczy, że w ogromnych ilościach jest ona wykorzystywana w przemyśle. Wyprodukowanie 1 kilograma mięsa drobiowego wymaga zużycia ponad 4 tysięcy litrów wody. Kilogram czekolady z kolei „kosztuje” ponad 17 tysięcy litrów. Bez wody nie istnieje również branża odzieżowa – produkcja jednego bawełnianego T-shirtu pochłania aż 2,5 tysiąca litrów wody – to prawie 14 wanien pełnych wody! – podkreśla przedsiębiorstwo.

Zachęta do picia kranówki

Przy okazji spółka zachęca również do picia tzw. kranówki: „Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia, powinniśmy po nią sięgać każdego dnia. Warto więc wybrać kranówkę i tym samym zrezygnować z plastikowych butelek, które rozkładają się nawet do 1000 lat! Kranówka jest w pełni bezpieczna – spełnia najbardziej rygorystyczne polskie i europejskie normy dotyczące jakości, a do tego jest pełna minerałów cennych dla zdrowia”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK Wrocław

rys. 2 x MPWiK Wrocław

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny