#WodyToNieŚmietnik

#WodyToNieŚmietnik – odpowiedź na problem zaśmiecania wód

34 tony odpadów zebrane w 2020 r. nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, 1,5 tony śmieci sprzątanych po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu, 32 tony odpadów wywiezionych z okolic Zalewu Brodzkiego i Zalewu Wióry w woj. świętokrzyskim – to tylko niektóre przykłady sytuacji, które odnotowywane są nad wodami w całej Polsce – podkreśla Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW). Zapobieganie takim sytuacjom ma na celu akcja #WodyToNieŚmietnik.

#WodyToNieŚmietnik – każdego roku Wody Polskie zbierają setki ton odpadów

Każdego roku pracownicy Wód Polskich, często z pomocą wolontariuszy, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą. Jak zaznacza RZGW, w czasie pandemii problem porzucania śmieci nad wodą jeszcze się nasilił. Od 2020 r. pracownicy Wód Polskich zgłaszają coraz więcej dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi. W samym tylko woj. dolnośląskim, w 2020 r. nad rzekami i zalewami zebrali oni 500 ton odpadów. „A nie jesteśmy jedynymi, którzy organizują takie akcje sprzątania! Szacujemy, że rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się kilka tysięcy ton śmieci, część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska” – wskazuje RZGW.

Porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów, przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia nie tylko wód, ale także innych komponentów środowiska – podaje RZGW.

Edukacyjny wymiar akcji #WodyToNieŚmietnik

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Stąd najnowsza kampania społeczna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pn. #WodyToNieŚmietnik. Przygotowany w jej ramach spot filmowy „Portret pamięciowy”, ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, do tego aby nie porzucać śmieci. Działania informacyjne są prowadzone w telewizji, radiu, prasie i Internecie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama