infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

Rzeszów otrzyma dofinansowanie do rozbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

Wniosek o dofinansowanie rozbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Rzeszowie uzyskał pozytywną opinię. Rzeszowski projekt otrzymał najwyższą ocenę i wyprzedził na liście m.in. aplikacje z Warszawy i Poznania – podkreślił Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Stolica Podkarpacia ma szanse na blisko 130-milionowe dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej – odpowiedź na dynamiczny rozwój miasta

Miasto i rzeszowska spółka wodociągowa realizują rozbudowę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Magistrat podkreślił, że spółka systematycznie się rozwija i zapewnia infrastrukturę dla nowych inwestycji w dynamicznie rozwijającym się mieście. Modernizowane są także wszystkie posiadane już obiekty oraz technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

W ramach tych działań władze Rzeszowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) podjęły decyzję o ubieganiu się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla rozbudowy infrastruktury komunalnej oraz zwiększenia wydajności miejskiej oczyszczalni ścieków. Po opracowaniu dokumentacji projektowych, w październiku 2023 r. w pierwszym możliwym naborze złożono wniosek o dofinansowanie z programu FEnIKS.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 9 kwietnia br. opublikował listę ocenionych projektów. Rzeszowski wniosek uzyskał bardzo dobrą ocenę – 286 punktów. To – jak podał UM – najwyższa ocena spośród uzyskanych przez wszystkie złożone projekty.

– Zapewnienie usług dla mieszkańców na jak najwyższym poziomie jest jednym z moich priorytetów. Rzeszowski MPWiK jest doskonałym tego przykładem – cały czas inwestuje w infrastrukturę i najnowsze technologie – powiedział kilka dni temu Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

129,5 mln zł dofinansowania

Rzeszowski projekt pod względem wartości planowanych inwestycji jest drugim w Polsce po Warszawie. Całkowity koszt realizacji rzeszowskich planów wynosi 225,9 mln zł brutto, a wnioskowane dofinansowanie to 129,5 mln zł. (70% wartości netto).

W jego ramach miasto i MPWiK planują m.in. budowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm. Ma być ona zrealizowana w obrębie takich ulic jak m.in. Tarnowska, Miłocińska, Warszawska. Kanalizacja ma zbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

Zasadniczym elementem wniosku są także cztery kolejne inwestycje zlokalizowane na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki nim wydajność oczyszczalni ma wzrosnąć o 25%. Magistrat zaznaczył, że jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo dynamicznie rozwijającego się miasta i szybkiego wzrostu liczby mieszkańców.

W rzeszowskim wniosku znalazła się także bezwykopowa modernizacja głównej magistrali wodociągowej zasilającej miasto. Ta inwestycja ma zapewnić jej dalsze bezawaryjne funkcjonowanie.

Bardzo dobrze przygotowany projekt rozbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by wniosek o dofinansowanie był przygotowany maksymalnie najlepiej. Długo pracowaliśmy nad tym projektem i dokumentacją projektową. Przygotowanie do jak najlepszego spełnienia kryteriów wyboru zajęło sporo czasu, ale warto było, bo osiągnęliśmy bardzo dobry wynik oceny komisji – podkreślił Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w rzeszowskim MPWiK.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu