Rozwiązania wdrożone w Wodociągach Krośnieńskich przykładem dla innych

Rozwiązania wdrożone w Wodociągach Krośnieńskich są dobrym przykładem dla innych przedsiębiorstw wodociągowych – podkreślił Krośnieński Holding Komunalny (KHK). Chodzi o systemy, dzięki którym miejska sieć wodociągowa określana jest mianem inteligentnej. Kadra kierownicza Wodociągów Częstochowskich przyjechała do Krosna, aby na miejscu poznać funkcjonalność zastosowanych tam rozwiązań – podał KHK.

Rozwiązania wdrożone w wodociągach cieszą się zainteresowaniem

Rozwiązania wdrożone w Wodociągach Krośnieńskich, w tym inteligentna sieć wodociągowa oraz eBOK dla klientów KHK, cieszą się zainteresowaniem innych przedsiębiorstw wodociągowych. Według Holdingu, wynika to z tego, że są one pionierskie i innowacyjne na skalę kraju.

– Do zarządzania siecią wykorzystujemy specjalną platformę, która daje pełny obraz stanu krośnieńskiej sieci wodociągowej. Platforma ta m.in. zbiera, analizuje i wizualizuje w jednym miejscu dane z wielu różnych baz danych. Mamy narzędzia, dzięki którym szybko wykrywamy awarie czy ukryte wycieki. A to pomaga oszczędzać wodę, energię i pieniądze, a także stopniowo ograniczać straty wody – mówi Janusz Fic, prezes KHK.

Takie systemy chcą u siebie wdrożyć również Wodociągi Częstochowskie, które mają jeden z największych systemów wodociągowych i kanalizacyjnych w Polsce – zaznaczył KHK. Holding wskazał, że częstochowski system liczy 2800 km sieci wodociągowej i 2500 km sieci kanalizacyjnej. System ten obsługuje 360 tys. mieszkańców, w tym Częstochowę i 10 okolicznych gmin. Wodociągi Częstochowskie posiadają w swoim zarządzaniu ok. 56 tys. wodomierzy, w tym 55% z nakładkami radiowymi do zdalnego odczytu.

Chcą skorzystać z wiedzy, doświadczenia, praktyki i obserwacji

– System, który do zarządzania siecią wodociągową wprowadziły Wodociągi Krośnieńskie jest bardzo ekonomiczny. Zaimplikowany do eBOK-u pozwala mieszkańcom na sprawdzenie swojego zużycia wody on-line, a także na wyłapywanie awarii na przyłączach, co w przypadku dużych klientów i dużych kwot jest bardzo korzystne – powiedział Michał Król, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. – Będziemy startować w projekcie, w ramach którego chcielibyśmy stworzyć taki system w naszych wodociągach, i dlatego chcemy skorzystać z wiedzy, doświadczenia, praktyki i obserwacji Wodociągów Krośnieńskich w tym zakresie – dodał prezes Wodociągów Częstochowskich.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KHK

Partner Portalu

Partner Portalu