Warszawskie źródełka z wodą

Warszawskie źródełka z wodą – wykonawca wybrany

Przetarg na produkcję miejskich źródełek został rozstrzygnięty – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). Pierwsze poidła pojawią się wiosną przyszłego roku.

Generalnie warszawiacy będą mogli ukoić pragnienie wodą płynącą ze 177 zamontowanych kraników.

Mieszkańcy chętnie sięgają po warszawską kranówkę. Teraz będzie ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka spotkamy przy głównych punktach stolicy. Ujęcia wody zostały zaprojektowane tak, by korzystali z nich zarówno dorośli jak i dzieci. Źródełka wyposażone są także w misy, tak by mogły pić z nich zwierzęta. Dzięki tej inwestycji możemy zmniejszyć liczbę zużytych, plastikowych butelek, a to pozytywnie wpłynie na nasze naturalne środowisko – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawskie źródełka z wodą dla starszych i młodszych

Jak zapewnia UM, wyregulowany strumień wody pozwali zarówno wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon. Źródełka zostaną podłączone do podziemnych hydrantów. W miejscach, gdzie nie będzie to możliwe, wykonawcy zamontują przyłącza wodociągowe. Bezpłatną wodę dostarczać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (MPWiK).

Zależało nam, aby montowane źródełka spełniały najwyższe standardy jakości, były bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wybraliśmy już wykonawcę, który spełni nasze restrykcyjne normy. Docelowo blisko 50 publicznych kraników z pitną wodą pojawi się już wiosną. Planujemy również rozbudowanie projektu o kolejne punkty w stolicy – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZ).

Lokalizacje źródełek zostały wybrane na podstawie projektów zgłoszonych w budżecie partycypacyjnym, w których mieszkańcy wskazywali najatrakcyjniejsze miejsca dla poidełek.

Jak podaje stołeczny magistrat, wygląd kraników z wodą zainspirowany jest charakterystycznymi, zielonymi wieżami, zlokalizowanymi w korycie Wisły, z których najbardziej znana jest tzw. „Gruba Kaśka”. Od zeszłego roku miejscy specjaliści prowadzili uzgodnienia związane ze stworzeniem projektu wykonawczego. W dyskusji brali udział m.in. przedstawiciele ZZ, Straży Pożarnej, MPWiK, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Pełnomocnik ds. dostępności i Stołeczny Konserwator Zabytków. Według UM, konsultacje pozwoliły na stworzenie praktycznych rozwiązań.
Do końca 2019 r. powstanie 177 źródełek, a koszt ich realizacji wyniesie blisko 3,7 mln zł. Według informacji nadesłanej przez stołeczny magistrat, niedługo ma również zostać wyłoniony wykonawca montażu niezbędnej instalacji.

Za projekt wzorniczy i projekt wykonawczy odpowiada pracownia Lis-Meldner Design zespół projektowy w składzie: Paulina Lis-Meldner, Krzysztof Meldner, Jan Buczek (Noodi Design). Autorami opracowania instalacyjnego są mgr inż. Adam Kozłowski oraz mgr inż. Jerzy Kozłowski.

255 źródełek z wodą w szkołach

Przy okazji UM podkreśla, że w warszawskich szkołach, jako pierwszych w Polsce zamontowanych zostało 255 źródełek z pitną wodą. Kraniki z warszawską kranówką, dają mnóstwo korzyści – zaznacza magistrat: kształtują zdrowy nawyk regularnego nawadniania u dzieci, pomagają odzwyczaić się od picia słodzonych napoi, a także zapobiegają próchnicy. Dzięki inwestycji, która kosztowała blisko 1,4 mln zł, uczniowie mają nieograniczony dostęp do bezpłatnej wody. Źródełka pojawią się również w instytucjach publicznych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

rys. UM Warszawy

reklama

 

reklama