Urządzenia do dystrybucji wody

Urządzenia do dystrybucji wody w ciechanowskich szkołach

W ramach działań proekologicznych w miejskich szkołach podstawowych w Ciechanowie zainstalowano urządzenia do dystrybucji wody, a blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku, do których mogą nalewać wodę. Akcja to – jak zaznacza Urząd Miasta Ciechanów (UM) – kolejny element promocji Ciechanowskiej Kranówki oraz działanie, które ma zachęcać do ograniczania użytkowania plastiku. Warto zaznaczyć, że zastosowane dystrybutory wody zliczają plastikowe butelki, których użycia uniknięto pijąc wodę z kranu.

Urządzenia do dystrybucji wody elementem proekologicznej akcji

Jak zaznacza ciechanowski magistrat, Miasto rozwija działania, których celem jest ograniczenie użycia plastiku oraz zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. We wszystkich sześciu ciechanowskich szkołach podstawowych uruchomiono urządzenia do dystrybucji wody z kranu, której czystość i zdatność do spożycia została w każdej szkole zbadana przez sanepid. Urządzenia są wyposażone w licznik niewykorzystanych plastikowych butelek.

W ramach działań proekologicznych Miasta wszyscy uczniowie otrzymali bezpłatne bidony wielokrotnego użytku. Są wykonane ze stali nierdzewnej, mają poręczny kształt i są dostosowane objętością do korzystania przez dzieci. Trafiły do blisko 4 tys. uczniów miejskich podstawówek – informuje UM.

Pierwsze proekologiczne działania przed wakacjami

Magistrat wskazuje, że pierwsze proekologiczne działania zostały wdrożone w ratuszu przed wakacjami. Z Urzędu Miasta zniknęły wówczas plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W ratuszu nie ma już także plastikowych dyspenserów na wodę. Podobne rozwiązania, nakierowane na redukcję plastiku i promowanie ciechanowskiej wody z kranu są sukcesywnie wprowadzane także w jednostkach podległych miastu.

W okresie wakacyjnym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie (ZWiK) w różnych punktach miasta udostępniał kranówkę z mobilnego saturatora. Wszystkie miejsca, gdzie woda była udostępniana do picia były badane przez służby sanitarne. Ciechanowskiej Kranówki z gazem można było się napić m.in. na kąpielisku „Krubin”, na basenie odkrytym i w centrum miasta.

Wdrażanie proekologicznych rozwiązań zaczęliśmy od ratusza i jednostek podległych miastu, gdzie Ciechanowska Kranówka zastąpiła wodę w plastikowych butelkach ponad dwa miesiące temu. Teraz czas na najmłodszych. To z myślą o nich dbamy o środowisko naturalne. Od dziś uczniowie mogą swobodnie korzystać z łatwo dostępnej i czystej wody do picia w szkołach, jednocześnie redukując plastikowe odpady. Mam nadzieję, że taki rozsądny i ekologiczny gadżet na rozpoczęcie roku szkolnego zachęci dzieciaki do picia zdrowej wody – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Ciechanowska Kranówka ze studni głębinowych

Według UM, Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Obie Stacje Uzdatniania Wody wyposażono w nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. Jej dezynfekcja w ten sposób pozwala na utrzymanie mikrobiologicznej czystości. Powoduje to również, że nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w mieście wydobywana jest ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska Kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez – zapewnia magistrat.

Urządzenia do dystrybucji wody pomagają ograniczyć ilość plastikowych odpadów

Rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczać ilość wytwarzanych odpadów. Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana – podkreśla UM i wskazuje, że litr wody butelkowanej w sklepie to koszt ok. 1,5 zł, podczas gdy 1 m3 wody (czyli 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ciechanów

fot. UM Ciechanów

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny