Szanuj wodę

„Szanuj wodę” – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj!

Każdy mieszkaniec stolicy zużywa średnio ok. 130 litrów wody dziennie. Warto pamiętać, że to bardzo cenny zasób. Dlatego miasto przypomina warszawiakom, by w trakcie codziennych czynności postępowali zgodnie z zasadą: „Szanuj wodę” – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj – podał Urząd m.st. Warszawy (UM).

„Szanuj wodę” – kampania stołecznego ratusza

Od soboty (16 lipca br.) w różnych miejscach stolicy można zobaczyć charakterystyczne niebieskie plakaty. Grafika z symboliczną kroplą, to element kampanii warszawskiego ratusza, pt. „Szanuj wodę”, zachęcającej do oszczędzania wody. Magistrat przekonuje, że zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Dostarczenie wody do sieci i jej podgrzanie wymaga zużycia energii. Dlatego im mniej wody zostanie wykorzystane, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię, a zatem węgiel czy gaz do jej produkcji. Co ważne, niższe zużycie wody przekłada się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Choć warszawiacy nie powinni się martwić – wody w kranach nie zabraknie – to nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju są w równie komfortowej sytuacji – zauważa UM. Woda wykorzystywana w polskich gospodarstwach domowych pochodzi z zasobów głębinowych lub powierzchniowych. Ich odnawialność bezpośrednio związana jest z opadami. Dlatego tak ważne są retencja i wykorzystanie deszczówki. By promować tego rodzaju inwestycje, stolica od lat udziela dotacji na budowę urządzeń do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. Tylko w 2021 r. przyznano 483 dotacje o łącznej wartości 1,7 mln zł. Za tę kwotę wykonano niemal 940 zbiorników i blisko 100 urządzeń retencyjno-rozsączających – zaznacza UM.

„Szanuj wodę” – co jeszcze robi Warszawa?

Szanuj wodę

Stolica stara się uwzględniać wykorzystywanie wód opadowych także w ramach miejskich inwestycji. Jednym z przykładów jest np. świeżo uruchomiony parking „Parkuj i jedź” PKP Żerań, gdzie deszczówka zbierana przez system odwodnienia nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, ale jest odprowadzana do gruntu na całej działce poprzez drenaż rozsączający. Retencji sprzyja również zazielenianie torów tramwajowych. W stolicy ich długość wynosi już 27 km – zaznacza UM.

W ramach budżetu obywatelskiego przy Urzędzie Dzielnicy Wola wybudowano instalację do zbierania deszczówki. Woda wykorzystywana jest do podlewania zieleni wokół budynku. A to nie jedyny przykład na powtórne wykorzystanie tego cennego zasobu. Od dwóch lat Zarząd Oczyszczania Miasta zużywa wodę z miejskich basenów do czyszczenia ulic. W 2021 r. dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono 2,4 mln litrów wody – dodaje magistrat.

Aby zwiększyć naturalną retencję gruntową w Warszawie sukcesywnie powierzchnie betonowe zastępowane są zielenią. Jednym z przykładów są m.in. ogrody deszczowe, które powstają przy okazji remontów ulic.

Jaki jest cel miejskiej kampanii „Szanuj wodę”?

Kampania „Szanuj wodę” ma zachęcać mieszkańców Warszawy, by każdy z uwagą przyjrzał się swoim codziennym nawykom. Jak wskazuje UM chodzi m.in. o zakręcanie kranu podczas mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli w wannie czy o korzystanie z perlatorów w kranach.

Magistrat podpowiada też, że wodę zebraną w czasie opadów można natomiast wykorzystać do podlewania przydomowych ogródków czy roślin doniczkowych. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 2020 r. ilość opadów w Warszawie wyniosła 645 litrów na 1 m2 w skali roku. Oznacza to, że na dach o powierzchni 70 m2 przez rok spadło ok. 36 tys. litrów wody. Przy założeniu maksymalnej retencji, można byłoby zebrać nawet średnio 100 litrów wody na dobę! – wylicza UM.

Kampania jest realizowana jako jedna z rekomendacji przyjętych przez uczestników Warszawskiego Panelu Klimatycznego w 2020 r. Jej przeprowadzenie postulowało ponad 80% panelistów.

Grafiki z hasłami „Szanuj wodę” eksponowane będą przez dwa tygodnie m.in. w multimedialnej galerii na stacji metra Świętokrzyska, na miejskich rowerach Veturilo, w komunikacji miejskiej, a także na zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz w Internecie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), rys. UM Warszawy

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu