Stacja uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody przy ul. Podleśnej w Rzeszowie gotowa

Już w 2022 r. do mieszkańców ulicy Podleśnej i jej okolic na terenie osiedla Budziwój miejską siecią może popłynąć woda najwyższej jakości ze studni głębinowych – zapewnił kilkanaście dni temu Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Możliwość taką daje stacja uzdatniania wody (SUW), którą przy ul. Podleśnej, wybudowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Niebawem ma ruszyć także budowa sieci wodociągowej – dodał magistrat.

Dwie studnie i stacja uzdatniania wody

Dotychczas większość mieszkańców ul. Podleśnej na osiedlu Budziwój korzysta z wody pochodzącej z indywidualnych studni, a MPWiK planując dostarczanie wody z zakładu uzdatniania w Zwięczycy brał pod uwagę m.in. możliwość korzystania z istniejącej sieci należącej do jednej ze spółek z Tyczyna. Jednak mimo kilku prób nie udało się uzyskać na to zgody tej firmy.

Ostatecznie w MPWiK zapadła więc decyzja by wybudować na osiedlu Budziwój dwie studnie głębinowe. Obie mają głębokość po ok. 100 m. Główna studnia ma wydajność 4 m3 wody na godzinę, a druga 1,5 m3 na godzinę.

Wybudowaliśmy nie tylko studnie, ale m.in. także stację uzdatniania wody, zbiorniki wyrównawcze i hydrofornię. Wszystko zostało tak zaprojektowane i wybudowane, by w razie potrzeby możliwe było zwiększenie wydajności całego systemu. Rzeszów systematycznie się rozrasta, a jednym z najpopularniejszych inwestycyjnie terenów jest właśnie osiedle Budziwój – powiedział Marek Ustrobiński, prezes MPWiK.

Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności. – Druga studnia będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii czy koniecznych prac np. remontowych czy konserwatorskich. Dzięki temu zabezpieczymy ciągłość dostaw wody – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Tylko naświetlanie lampą UV

Jakość wody ze studni głębinowych została skrupulatnie zbadana i będzie nadal systematycznie kontrolowana. Nadaje się do spożycia, a jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV – „tak na wszelki wypadek” – tłumaczy MPWiK.

Uzdatnianie jest więc wręcz szczątkowe – podkreśla UM, ale wskazuje też, że MPWiK, na wypadek gdyby z jakiegoś powodu doszło do gwałtownego pogorszenia jakości wody, dodatkowo zabezpieczył nową stację. Przewidziano bowiem możliwość zamontowania w budynku stacji uzdatniania pełnego zestawu filtracyjnego – budynek stacji jest wystarczająco duży – zapewnił magistrat.

Stacja uzdatniania wody

Stacja Uzdatniania Wody została oddana przez wykonawcę we wrześniu br. Składa się z pomieszczeń hydroforni, w którym znajduje się lampa UV, hali filtrów gdzie przewidziano miejsce na ewentualny montaż systemu filtracyjnego. W tym pomieszczeniu znajdują się także przepływomierze. W budynku jest także chlorownia, która zadba o jakość sieci, którą dostarczana będzie woda.

Ujęcie posiada dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 30 m3. Wszystkie obiekty połączone są za pomocą rurociągów technologicznych. – Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie właśnie do zbiorników wody czystej. Dalej popłynie rurociągiem grawitacyjnym do sieci zasilanej w sposób grawitacyjny, ale także do zestawu hydroforowego, który poda ją ciśnieniowo do sieci wodociągowej – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Stacja uzdatniania wody jest gotowa. Teraz potrzebna sieć wodociągowa

Stacja uzdatniania wody jest gotowa, ale by woda dotarła do odbiorców brakuje jeszcze sieci wodociągowej. Rzeszowskie MPWiK planuje jej budowę na przyszły rok. Projekt jest gotowy, ale musiał czekać w „zamrażarce” z powodu obowiązujących przepisów. Spółka mogła starać się o pozwolenie na budowę dopiero po wykonaniu źródła zasilania sieci czyli ujęcia wody i stacji uzdatniania.

Koszt budowy ujęcia i stacji uzdatniania to ok. 1 milion złotych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x MPWiK w Rzeszowie

reklama

 

reklama