Rzeka, która łączy

Rozstrzygnięto internetowy konkurs na Rzekę Roku 2014, którego organizatorem był Klub Gaja. Zwyciężyła w nim rzeka Rawka, zgłoszona przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Zdobyła ona uznanie szerokiego grona głosujących internautów, którzy oddali na nią 7403 głosy.
Rawka to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych. Co ciekawe, właściciele gospodarstw agroturystycznych nad rzeką założyli stowarzyszenie i, zamiast konkurować, wspólnie zabiegają o turystów. Ponadto Rawka to rzeka-nauczycielka: na przybrzeżnych łąkach często odbywają się plenerowe lekcje ornitologii, entomologii czy botaniki.
 
– Zaangażowanie w głosowanie społeczności lokalnej z różnorodnych środowisk przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Konkurs udowodnił nam, że to właśnie w ludziach drzemie ogromna siła i to ich przywiązanie do rzeki, związane z nią wspomnienia, stały się główną siłą napędową i przyczyną znalezienia się w czołówce. Rzeka Rawka łączy ludzi – i jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni – komentuje Kinga Nowak z Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
 
Na drugim miejscu plebiscytu uplasował się Świder (6760 głosów), na trzecim zaś – Muchawka (1903 głosów). W całym konkursie internauci oddali blisko 20,4 tys. głosów.
 
Na podstawie: www.zaadoptujrzeke.pl
Tags

Partner Portalu

Partner Portalu