Renowacja z pompą

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie od wielu lat zajmuje się m.in. naprawą i renowacją ręcznych pomp wodociągowych, które stanowią elementy dekoracyjne wielu szczecińskich ulic. Ostatnio mechanicy ZWiK-u przywrócili blask pompie znajdującej się w pobliżu szpitala.
 
Pompa z lat 70. XX w. była niesprawna. Sporo do życzenia pozostawiał też jej wygląd zewnętrzny. Pod koniec stycznia br., po ustąpieniu mrozów, ekipa ślusarzy z warsztatu ZWiK-u przystąpiła do pracy. Pompa została podniesiona na trójnogu, dokonano jej przeglądu i smarowania mechanizmów, naprawiono tłoczysko zamocowane na długiej żerdzi, które to – wytwarzając podciśnienie – zasysa wodę do góry. Całość złożono, a kadłub urządzenia pomalowano niebieską, antykorozyjną farbą do metalu.
 
Ze względu na zimę i możliwy mróz pompę tymczasowo odwodniono. Podobnie jak pozostałe tego typu urządzenia, zostanie uruchomiona na przełomie marca i kwietnia. Pobranie z niej wody będzie wymagało sporo wysiłku, ponieważ głębokość odwiertu głębinowego wynosi aż 35 m. Większość pomp tego typu w mieście czerpie wody podskórne (stąd m.in. nie należy jej pić) z 12-14 m, a z takiej głębokości łatwiej ją wypompować.
 
To pierwsza w tym roku, ale nie ostatnia pompa, odnowiona przez pracowników warsztatów Spółki. Najpiękniejsze z pewnością są zabytkowe „berlinki”, pochodzące z XIX w.
 
Tags

 

Artykuły i aktualności