Przyłącza wodno-kanalizacyjne

Przyłącza wodno-kanalizacyjne – śledztwo CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało, że w lipcu br. jego agenci zatrzymali pracownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kłodawie (ZWiK).

Jak podaje CBA, zatrzymany mężczyzna, składając fałszywe zeznania miał chronić dyrektora ZWiK, podejrzanego o to, że brał dla siebie pieniądze za wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych do domów prywatnych.

Przyłącza wodno-kanalizacyjne w Kłodawie na celowniku CBA

Delegatura CBA w Poznaniu, prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez dyrektora i pracowników ZWiK oraz działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego. Śledztwo nadzorem objęła Prokuratura Okręgowa w Koninie.

Już wcześniej, pod koniec kwietnia br., realizujący sprawę agenci CBA z Poznania zatrzymali dyrektora oraz dwóch pracowników ZWiK w Kłodawie – informuje CBA. Ustalenia Biura wskazują, że dyrektor Zakładu brał pieniądze za wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych do domów prywatnych. Proceder ten prowadził wykorzystując zajmowane stanowisko i wiedzę o osobach ubiegających się o wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Prace przyłączeniowe wykonywane były przy wykorzystaniu sprzętu i pracowników kierowanego przez niego ZWiK-u. Nie wystawiano przy tym faktur, bądź też wydawano je na firmę zarejestrowaną na żonę dyrektora. W toku śledztwa ustalono ok. 70 pokrzywdzonych osób, od których żądał od 1 tys. do ponad 10 tys. zł, za wykonanie przyłączy do ich posesji. Liczba ta jest nadal weryfikowana i może się zwiększyć – zaznacza CBA.

Funkcjonariusze CBA ustalili także, że już w toku samego śledztwa dyrektor ZWiK-u utrudniał czynności prowadzone przez Biuro, nakłaniając świadków do składania fałszywych zeznań. Dyrektor na trzy miesiące trafił do aresztu.

Decyzję co do dalszego toku postępowania i środków zapobiegawczych wobec zatrzymanego pracownika kłodawskich wodociągów podejmie prokurator.

Na podstawie www.cba.gov.pl

fot. CBA

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama

reklama