Program „Złap Deszcz”

Program „Złap Deszcz” – ruszył nabór wniosków

W miniony wtorek, 5 kwietnia, ruszył nabór wniosków do programu, w ramach którego mieszkańcy Wrocławia mogą uzyskać do 5 tys. zł na przydomowe instalacje do „łapania” wody opadowej. Chodzi o program „Złap Deszcz”. Na dofinansowanie mogą liczyć również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Warto korzystać z potencjału deszczówki – szczególnie teraz, w obliczu zmian klimatycznych – przekonuje Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Program „Złap Deszcz” i duża popularność dofinansowań

Program „Złap Deszcz”

Wrocławski magistrat podkreśla, że dofinansowania co roku cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej proekologiczne. Instalacje takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka. Tegoroczną nowością jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego – zaznacza UM.

Cieszy mnie, że w ostatnich latach program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dbajmy o to, by ograniczać zużycie wody, tym bardziej że można korzystać z wody opadowej. W tegorocznej edycji „Złap Deszcz” na dofinansowania przeznaczymy ponad 560 tysięcy złotych. Wszystko po to, by nie marnować i korzystać z wody, która jest darmowa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Miasto sfinansuje do 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez magistrat) wydatków związanych z realizacją zadania, ale maksymalnie 5 tys. zł (w przypadku osób fizycznych) lub 10 tys. zł (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe).

Program „Złap Deszcz” – czwarta edycja z dofinansowaniem także na zielone dachy

Duże miasta, takie jak Wrocław, są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z potencjału deszczówki. Zebrana z dachu i rynien, a następnie zmagazynowana, może być wykorzystana w okresie bez opadów – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UM i dodaje: – To już czwarta edycja programu. Do tej pory sfinansowaliśmy już około 430 instalacji za blisko 1,3 miliona złotych.

Nowością tegorocznej edycji programu „Złap Deszcz” jest również możliwość uzyskania dofinansowania na realizację dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego. W związku z tym przygotowany został poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku założyć instalację na swoim dachu. Jest on dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zlap-deszcz-2022-wnioski-doplaty.

Po realizacji zielonego dachu dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga w podatku od nieruchomości dotyczy realizacji zielonego dachu o grubości co najmniej 6 cm na budynkach mieszkaniowych i jest uzależniona od powierzchni zielonego dachu oraz liczby kondygnacji budynku. Szczegóły: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zielone-sciany-dachy-zwolnienie-z-podatku-od-nieruchomosci.

Jak i gdzie składać wnioski?

Wnioski do programu „Złap Deszcz” są przyjmowane przez Wydział Wody i Energii UM od wtorku, 5 kwietnia do wyczerpania zaplanowanych środków finansowych. W formie papierowej można je złożyć w Biurze Podawczym UM (ul. Bogusławskiego 8-10/Zapolskiej 4, sala S4 parter, okienko 6 i 7 w godz. 8.00 – 15.15 lub pl. Nowy Targ 1-8, pok. 5) przy czym magistrat zaznacza, że (kancelaria nie udziela informacji).

Aplikacje o dofinansowanie można także przesłać na adres Wydziału Wody i Energii UM, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10; 50-031 Wrocław.

program "Złap Deszcz"

Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, wysyłając go na adres: wwe@um.wroc.pl. Jednak trzeba pamiętać, że wniosek w tej formie musi być podpisany podpisem kwalifikowanym. Aplikację można wysłać także za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym profilem zaufanym.

Liczy się termin złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku – zaznacza UM.

Program „Złap Deszcz” – udostępniony kalkulator

Dodatkową zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest kalkulator programu „Złap Deszcz”. Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką można zgromadzić na swojej posesji. Kalkulator jest dostępny na stronie www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zlap-deszcz-kalkulator. Pomocny może okazać się również katalog dobrych praktyk. Prezentuje on przykładowe rozwiązania, które można zrealizować w ramach programu „Złap Deszcz”. Katalog jest dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/katalog-dobrych-praktyk-zlap-deszcz – podaje UM.

Miejskie budynki również „łapią” deszcz

Rozwiązania, takie, jak muldy chłonne czy ogrody deszczowe, powstają również przy okazji miejskich inwestycji. Przykładem, jak zieleń może być zasilana zebraną wodą opadową, jest demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką.

– Woda z dachu budynku urzędu zasila pobliski teren zielony. Jest magazynowana w trzech zbiornikach. Dzięki instalacji ograniczamy zużycie wody wodociągowej. Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej znajduje się z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy – mówi Małgorzata Brykarz.

Podobne rozwiązania pojawiają się przy nowych szkołach, przedszkolach czy Centrach Aktywności Lokalnej. W żłobku przy ul. Sygnałowej na Jagodnie powstały skrzynki rozsączające, studnie chłonne i ogród deszczowy. Ogród deszczowy funkcjonuje również przy Szkole Podstawowej nr 99 przy ul. Głubczyckiej. Podobne instalacje powstały także przy nowych Centrach Aktywności Lokalnej – m.in. na Maślicach czy przy ul. Ełckiej na Kowalach – wylicza magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

 

Artykuły i aktualności