czystości wody w Odrze

Wrocław rozpoczął monitorowanie czystości wody w Odrze

Urząd Miejski Wrocławia (UM) przekazał, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, miasto rozpoczęło zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w Odrze. Magistrat podkreślił, że zbyt późno podjęte działania prewencyjne mogą przynieść ogromne straty nie tylko dla samej rzeki i jej ekosystemu, ale również dla połączonych z nią innych zbiorników wodnych.

Bojki analityczne monitorują poziom czystości wody w Odrze

Wprowadzenie zdalnego monitorowania parametrów czystości wody w Odrze ma na celu zapobieganie sytuacjom jak choćby katastrofa ekologiczna z 2022 roku. Monitorowane są parametry takie, jak zawiesina, tlen rozpuszczony, przewodność, pH, temperatura, azotany i chlorki. Ma to pozwolić na szybkie wykrywanie niepokojących zmian w jakości wody i umożliwić podjęcie działań nim dojdzie do degradacji środowiska wodnego.

Wrocław to nie tylko miasto spotkań, to także miasto stu mostów. Dla jego mieszkańców woda zawsze była bardzo istotną częścią życia. A dziś, jej  jakość jest jeszcze ważniejsza, dlatego Wrocław rozwijający się w kierunku idei Smart City  postawił na innowacyjne rozwiązanie jakim jest zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w Odrze – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W 2023 r. zwodowano w okolicy Bulwaru Lecha i Marii Kaczyńskich wodną bojkę analityczną. Urządzenie wraz z towarzyszącą mu aplikacją testowano ponad trzy miesiące.

Zdalne i dostarczane w czasie rzeczywistym kluczowe informacje o stanie wody w rzece pomogły służbom miejskim na bieżąco monitorować jej stan. Dodatkowo w ramach projektu badawczego dane zbierane przez urządzenie były porównywane z danymi dostarczonymi do Miasta z laboratoriów pobierających próbki z Odry. Wyniki pomiarowe z obydwu źródeł były tożsame – powiedział Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w UM. Wodne bojki analityczne będą badać wodę w dwóch miejscach na Odrze.

Nasze zaawansowane bojki analityczne pozwalają na bieżąco monitorować kluczowe parametry jakości wody, co jest niezbędne do szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenia. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii IoT możemy dostarczać dane w czasie rzeczywistym, co znacząco zwiększa efektywność działań prewencyjnych i ochronnych – powiedział Piotr Biały, dyrektor sprzedaży rynku Smart City & IoT T-Mobile Business Solutions. Zebrane przez bojki dane co godzinę udostępniane są Wrocławianom na portalu wroclaw.pl. Dzięki temu każdy na bieżąco może sprawdzić informacje na temat stanu jakości wody w rzece.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. T. Hołod (mat. pras.)

Partner Portalu

Partner Portalu

 

pod patronatem