Na terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem w Rzeszowie, w pobliżu Lisiej Góry, powstanie ogród deszczowy – zapowiedział niedawno Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Oprócz efektu wizualnego poprawi on sytuację w zakresie zbierania się wody po ulewnych deszczach w sąsiedztwie ścieżek pieszych i rowerowych.
Jakie rośliny utworzą ogród deszczowy w Rzeszowie?
Jak tłumaczy magistrat, ogród deszczowy to przede wszystkim rośliny dobrze funkcjonujące na terenach podmokłych oraz podłoże o bardzo dobrej przepuszczalności. Ogród deszczowy, w pobliżu terenów rekreacyjnych, znajdujących się przy rzeszowskiej Lisiej Górze, został zaprojektowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Do jego utworzenia wykorzystane będą rośliny odporne zarówno na zalewnie podczas ulewnych deszczy, jak i długie okresy suszy. Będą to drzewa, takie jak olsza czarna ,Lanciniata’, krzewy – wierzba purpurowa ,Nana’, a także byliny. Pośród tych ostatnich zastosowanie znajdą: liliowiec ogrodowy ‘Stella d’oro’, rozchodnik okazały ‘Matrona’, Rudbekia błyskotliwa ‘Goldstrum’ i języczka Przewalskiego. Wykorzystanie zostaną również: rozplenica japońska ‘Hameln’, kosaciec syberyjski, knieć błotna, mozga trzcinowata ‘Picta’, krwawnica pospolita ‘Robert’ i skrzyp zimowy ‘Robustum’.
Jak zapowiedział UM, w sumie posadzonych zostanie 1700 roślin.
Przestrzeń zostanie wzbogacona o proekologiczne elementy małej architektury. Pojawi się miejsce do wypoczynku w formie żywej altany z sadzonek wierzby i ławki. Ponadto ustawione zostaną imitujące zwierzęta figury z wikliny, a w bliskim otoczeniu istniejącej łąki kwietnej ustawione zostaną domki dla owadów.
Trzy miesiące na wykonanie ogrodu deszczowego
Magistrat wskazał jakiś czas temu, że rozpoczęła się już procedura wyboru firmy, która zrealizuje to zadanie. Wykonawca powinien zostać wybrany w kwietniu. Na wykonanie ogrodu będzie miał trzy miesiące od daty podpisania umowy.
Na podstawie nadesłanej informacji
rys. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie