Infrastruktura wodociągowa

Powstanie nowa infrastruktura wodociągowa

Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu (ARP) i Kobierzycach powstanie nowa infrastruktura wodociągowa – informuje Urząd Miejski we Wrocławiu (UM).

Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy – w tym koncern LG Chem Wrocław Energy, który buduje fabrykę baterii do aut elektrycznych.
Jak zaznacza wrocławski magistrat, skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu w Biskupicach Podgórnych (gm. Kobierzyce) jest gigantyczna. W sumie nakłady inwestycyjne LG Chem Wrocław Energy (LG) mają wynieść ok. 5,8 mld zł. W zakładzie ma pracować niemal 6 tys. osób, a kolejne 5 tys. pracowników chcą zatrudnić kooperanci spółki.

Fabryka LG rocznie ma wytwarzać baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się takie firmy samochodowe, jak Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

We Wrocławiu i gminie Kobierzyce powstanie nowa infrastruktura wodociągowa

Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody – zaznacza UM. Dlatego, by zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w miniony piątek prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (KPWiK).

Cieszymy się zarówno z ogromnego przedsięwzięcia LG Chem Wrocław Energy jak i ze wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu dla tej inicjatywy. Skorzysta na nim nie tylko koreański koncern, ale także lokalne samorządy. Ponad dekadę temu stworzenie klastra LG otworzyło przed naszą aglomeracją zupełnie nowe perspektywy ekonomiczne. Teraz LG Chem ponownie wprowadza nas w nową erę rozwoju biznesu we Wrocławiu i okolicach – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach to ponad 30 mln zł. Środki te wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

Jakie ważne inwestycje zostaną dzięki temu zrealizowane? We Wrocławiu będzie to dokończenie tzw. Magistrali Południowej miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej. W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Natomiast pompownia wody przejdzie modernizację.

Infrastruktura wodociągowa do 2022 r.

Bardzo się cieszę, że w ramach współpracy z miastem Wrocław, Agencją Rozwoju Przemysłu i inwestorem uda się zrealizować tak ważne przedsięwzięcia. Magistrala wodociągowa zaspokoi potrzeby LG Chem, jak i przyszłych odbiorców wody na terenie naszej gminy – podkreśla Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 r., a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK, jak i KPWiK.

Realizowana we Wrocławiu i gminie Kobierzyce inwestycja cieszy nas podwójnie. Z finansowanej przez nas infrastruktury wodociągowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy działający w naszej podstrefie. To między innymi LG Chem, producent baterii do samochodów elektrycznych, który swój największy projekt w Europie prowadzi właśnie w Kobierzycach. Wsparcie takich inwestorów jest kluczowe, bo to ogromna szansa nie tylko dla Dolnego Śląska, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Dzięki takim inwestycjom możemy uczestniczyć w nowej odsłonie rewolucji przemysłowej, a to bardzo istotne dla budowania gospodarczej przyszłości Rzeczpospolitej – mówi Dariusz Śliwowski wiceprezes ARP.

Bardzo się cieszymy, że współpraca ze strony władz lokalnych i rządowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury dla mieszkańców gminy Kobierzyce i części Wrocławia, ale także strefy ekonomicznej i obszarów przemysłowych, na terenie których funkcjonuje i buduje nowy zakład między innymi nasza firma. Nasza firma stawia na efektywne rozwiązania a także zrównoważony rozwój. Nowa fabryka LG Chem w Biskupicach Podgórnych przyczynia się do promowania zielonych rozwiązań jakimi są baterie do samochodów elektrycznych – ten obszar gospodarki rozwija się bardzo szybko i elektromobilność staje się faktem – podkreślił Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy.

– Nasza fabryka zatrudnia 2 tysiące pracowników i wraz z rozwojem planujemy zwiększać zatrudnienie. Nasi pracownicy są dla nas ogromną wartością i dzięki nim nasza firma rozwija się tak prężnie. Mamy nadzieję, że inwestycje realizowane przez firmę LG Chem, w nowej, innowacyjnej branży przyczynią się do rozwoju każdego pracownika. Szczególną uwagę przykładamy do kwestii edukacji, dlatego też podejmujemy współpracę ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Naszą intencją jest kształcenie fachowców w szczególnie poszukiwanych branżach nowych technologii. Dzięki współpracy LG Chem ze szkołami i uczelniami wyższymi, absolwenci będą mieli drzwi otwarte w naszym zakładzie – dodał prezes Chang.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM we Wrocławiu

fot. UM we Wrocławiu

reklama

 

partner medialny

reklama