podczyszczalnia wód deszczowych

Podczyszczalnia wód deszczowych po modernizacji

Sokołówka w Łodzi będzie czystsza. Podczyszczalnia wód deszczowych położona w okolicy ul. Liściastej przeszła gruntowną modernizację. Powstała tam instalacja, która sprzyja ochronie środowiska przyrodniczego – podał Urząd Miasta Łodzi (UM).

Podczyszczalnia wód deszczowych sprawi, że woda spływająca do rzeki będzie czystsza

Tereny nad Sokołówką to popularne miejsce spotkań i rekreacji dla łodzian – zaznaczył UM. Wijąca się wśród zieleni rzeka tworzy malowniczy krajobraz, o który warto dbać. Nowe urządzenia będą oczyszczać wodę, która spływa z pobliskiego osiedla kanalizacją deszczową w czasie opadów i wiosennych roztopów. Dotychczas trafiała ona do zbiornika, który wyłapywał tylko część nieczystości. Pozostałe zanieczyszczenia wpadały do Sokołówki i wraz z rzeką płynęły dalej przez miasto.

podczyszczalnia wód deszczowych

Teraz to się zmieni – podkreślił magistrat. W miejscu dawnej podczyszczalni powstał zbiornik retencyjny wyposażony w specjalne separatory, które filtrują wodę. Zatrzymają one osady oraz zanieczyszczenia mineralne i ropopochodne, czyli wszystko to, co może spływać do kanalizacji z osiedla. Woda będzie przepływać też przez żwir umieszczony na powierzchni zbiorników i posadzone tam rośliny hydrofitowe. To sprawi, że będzie jeszcze czystsza. Dopiero po tych wszystkich zabiegach zostanie stopniowo odprowadzona do Sokołówki – wyjaśnił.

Inwestycja w ramach dużego projektu

Ta metoda oczyszczania deszczówki i roztopów pozwala nie tylko chronić środowisko – zaznaczył UM. Woda zgromadzona w zbiornikach będzie wykorzystywana też na przykład do mycia ulic i kanałów oraz do podlewania rosnących wokół roślin.

Podczyszczalnia wód deszczowych została wykonana jako część dużego projektu odwodnienia miasta, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x UM Łodzi

Partner Portalu

Partner Portalu