Pompy rozpoczęły pracę

Na ratunek Baryczy. Pompy rozpoczęły pracę

Dzięki szybkiej reakcji marszałka oraz dolnośląskiego sejmiku Stawy Milickie kupiły specjalistyczny sprzęt do napowietrzania zanieczyszczonej wody w Baryczy. W miniony piątek (24 lipca) nowo zakupione pompy rozpoczęły pracę – podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD).

Pompy rozpoczęły pracę – trwa napowietrzanie zanieczyszczonej wody

Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę w sprawie przekazania 400 tys. zł na zakup pomp służących do napowietrzania wody w rzece Barycz. W piątek w obecności marszałka Przybylskiego rozpoczął się proces napowietrzania zanieczyszczonej wody z użyciem nowego sprzętu.

Nasze działania wynikają z troski o to piękne i unikatowe miejsce. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody – powiedział Cezary Przybylski.

Jak tłumaczy UMWD, pieniądze przyznane przez dolnośląski sejmik zostały przekazane podlegającej samorządowi województwa spółce Stawy Milickie, która kupiła dzięki nim dwie specjalistyczne pompy: mniejszą o wydajności 475 m³/h i większą o wydajności 1250 m³/h. Sprzęt, którego zadaniem jest napowietrzanie zanieczyszczonej wody, po pomyślnie przeprowadzonych testach, w piątek został uruchomiony w pełnym zakresie. Przez najbliższe dni pompy będą pracowały okrągłą dobę, a w tym czasie na bieżąco będą sprawdzane parametry wody.

Pompy rozpoczęły pracę w odpowiedzi na zagrożenie środowiska

Jak przypomina UMWD, groźne dla środowiska zanieczyszczenie pojawiło się na rzece Barycz na początku miesiąca. Urzędnicy podkreślają, że dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy wody do Stawów Milickich, co uchroniło funkcjonujący na tym terenie rezerwat przed skażeniem. Dodatkowo Spółka Stawy Milickie, w porozumieniu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie oraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zdecydowała o kontrolowanym zrzucie wody z kompleksu Stawno. Czysta woda zrzutowa ze Stawu Grabownica oraz Andrzej, doprowadzana z innych, niezależnych od Baryczy cieków, zasiliła rzekę w odcinku od jazu Bolko w kierunku Sławoszowic oraz Rudy Sułowskiej i Radziądza – tłumaczy UMWD.

Mam nadzieję, że podjęte działania pomogą w zminimalizowaniu skutków skażenia rzeki Barycz, która stanowi oś parku krajobrazowego. Wierzę, że już niedługo powróci tu życie – dodaje Paweł Wybierała, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWD

fot. UMWD

reklama

reklama

 

partner merytoryczny