Do picia kranówki

MPWiK zachęca do picia kranówki

Przy tak wysokich temperaturach powietrza, z jakimi mamy do czynienia latem, ale także przez cały rok kluczowa jest troska o odpowiednie nawodnienie organizmu – przypomina Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (MPWiK) i wskazuje, że niebagatelne znaczenie ma nie tylko ilość, ale także rodzaj płynów dostarczanych organizmowi. Wodociągi Warszawskie podkreślają, że wybory, których dokonujemy, odgrywają zasadniczą rolę nie tylko w kontekście naszego zdrowia, ale i kondycji całej planety. Kupowanie kolejnych zgrzewek wody pakowanej w plastikowe butelki to generowanie dużej ilości odpadów, które będą się rozkładać nawet setki lat, dlatego stołeczne MPWiK zachęca do picia kranówki – jak zaznacza przedsiębiorstwo – łatwo dostępnej, bezpiecznej i smacznej. Wystarczy napełnić nią bidon i uzupełniać przez resztę dnia – zachęcają wodociągowcy.

MPWiK zachęca do picia kranówki bo ważne jest odpowiednie nawodnienie

O tym, że odpowiednie nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wie każdy. Ale nie każdy wie, co pić, by zachować zdrowie – zaznacza MPWiK. Przedsiębiorstwo dopowiada, że woda to nie tylko budulec komórek, ale także termoregulator oraz środek transportu dla substancji odżywczych. Zbyt rzadkie sięganie po wodę może wywołać u nas zmęczenie, senność, utratę koncentracji, bóle mięśni i stawów czy wahania nastroju. Dotyczy to szczególnie dni upalnych – wówczas minimalne zapotrzebowanie na wodę dodatkowo wzrasta.

Woda jest najlepszym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu. Warszawska kranówka spełnia wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, jest średniozmineralizowana, co oznacza, że może po nią sięgać każdy, zaś w naszych laboratoriach, w ramach stałej kontroli parametrów wody regulowanych przepisami, badany jest również jej smak, nad czym pieczę sprawują eksperci – „wodni sommelierzy”. Warto pamiętać, by przed wyjściem z domu zabrać ze sobą bidon czy butelkę wielorazowego użytku napełnioną warszawską kranówką, mieć ze sobą i uzupełniać przez cały dzień – przekonuje Marek Smółka ze stołecznego MPWiK.

Zero cukru – powód do picia kranówki

Różnego rodzaju napoje: kawa, herbata to również źródło wody. Jednak istotne jest to, co wraz z nią dostarczamy do naszego organizmu. Półlitrowy napój może zawierać nawet 50 g cukru przy minimalnej wartości odżywczej. Dla porównania, warszawska kranówka nie zawiera ani grama cukru, a przy tym jest źródłem ważnych minerałów. W jednym litrze uzdatnionej wody znajduje się 10 mg magnezu – pierwiastka poprawiającego pamięć i myślenie, zapobiegającego chorobom serca oraz regulującego pracę tarczycy i napięcie mięśni, oraz 66 mg wapnia – podstawowego budulca kości i zębów – podkreśla MPWiK.

Ten wybór powinien być oczywisty, szczególnie, że warszawska kranówka towarzyszy nam na co dzień i jest zawsze dokładnie przebadana. Laboranci MPWiK badają wodę pod kątem ponad 70 parametrów przez 7 dni w tygodniu, dzięki czemu wśród mieszkańców stolicy wciąż wzrasta ocena jakości wody z kranu. W ostatnim naszym badaniu pozytywnie oceniło ją aż ponad 80% warszawianek i warszawiaków – dodaje Smółka, powołując się na badanie satysfakcji klientów MPWiK (ASM research solutions strategy) z kwietnia br.

Zero plastiku i odpowiedzialność za przyrodę to kolejny argument, którym MPWiK zachęca do picia kranówki

Powołując się na źródło (W. McCallum, „Jak zerwać z plastikiem. Zmień świat na lepsze, rezygnując z plastiku krok po kroku”, Insignis, 2018) MPWiK podkreśla, iż każdego dnia na całym świecie sprzedawanych jest 20 tys. plastikowych butelek na sekundę, a wg WWF (Chroń morza i oceany, https://pomagam.wwf.pl/darowizna/morzaioceany) rocznie do oceanów trafia aż 13 mln ton tworzyw sztucznych. Dlatego – zdaniem stołecznych wodociągowców – wybór warszawskiej kranówki jest także kwestią odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

„Jeśli latem dużą część dnia spędzamy poza domem, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w butelkę szklaną lub z tworzywa wolnego od BPA i BPS, czyli szkodliwych substancji chemicznych. Warszawska kranówka serwowana w odpowiednim naczyniu smakuje idealnie – szczególnie, jeśli uzupełnimy ją kostkami lodu, listkami mięty, plasterkiem cytryny bądź kawałkami innych owoców. Wodę, która jest tak dostępna, jak warszawska kranówka, można zatem zabierać za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu” – zachęcają Wodociągi Warszawskie.

Pij warszawską kranówkę w urzędzie, szkole, na stadionie

Od kilku lat w stolicy działają poidełka, które Wodociągi Warszawskie zainstalowały i przekazały w postaci darowizny wielu szkołom, urzędom i innym placówkom uczęszczanym przez mieszkańców. Napić się świeżej wody można m.in. w miejskich muzeach, domach kultury, ośrodkach sportu czy pomocy społecznej. Skorzystać z takich poidełek można już w 35 instytucjach – wskazuje MPWiK.

Wodociągi Warszawskie chętnie wspierają też organizację imprez miejskich, podczas których uczestnicy mogą bezpłatnie napić się zimnej warszawskiej kranówki, serwowanej prosto z beczkowozu. W trakcie wydarzeń można zarówno napełnić własną butelkę czy bidon, jak i skorzystać z dostępnych biodegradowalnych kubeczków – zaznacza przedsiębiorstwo.

Zachęcamy do śledzenia profilu MPWiK Warszawa na Facebooku, by być na bieżąco z harmonogramem warszawskich imprez i móc sprawdzić, w jakim dokładnie miejscu rozstawione są nasze beczkowozy z wartościową kranówką – podsumowuje przedstawiciel spółki.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny