Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Rzeszów (MPK) rozbuduje myjnię dla autobusów. Modernizacja budynku pozwoli na potężne oszczędności wody i energii wykorzystywanej do mycia autobusów – zapowiada Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Magistrat dodaje, że w tym celu MPK wykorzysta deszczówkę.
Zbiornik retencyjny, fotowoltaika i rekuperacja
Myjnia zlokalizowana w zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej w stolicy woj. podkarpackiego, służy do mycia ponad 220 pojazdów. Projekt, który miejska spółka będzie realizować dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zakłada zastosowanie w budynku proekologicznych technologii, które będą skutkować oszczędnością wody, energii cieplnej i elektrycznej – zaznacza UM.
– Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kW. Wentylacja będzie realizowana poprzez kanały z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 procent. Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie 85 procent – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.
Jak zaznacza UM, całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem będzie używanie do mycia pojazdów wody deszczowej. Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia. Zbiornik retencyjny przeznaczony na wodę opadową ma mieć pojemność wynoszącą 8 m3.
MPK wykorzysta deszczówkę dzięki dofinansowaniu
Rozbudowa myjni będzie realizowana w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Projekt MPK o nazwie „Rozbudowa myjni autobusów zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” wygrał konkurs zorganizowany przez NFOŚiGW, do którego zgłoszono 56 różnych zadań. Dzięki temu do zadania wartego ponad 2,72 mln zł spółka otrzyma 1,91 mln zł dofinansowania – zaznacza UM. Magistrat zaznacza, że dzięki dofinansowanemu projektowi MPK wykorzysta deszczówkę.
Umowa z wykonawcą rozbudowy obiektu została już podpisana, a termin zakończenia prac to październik 2023 roku.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)