Modernizacja wodociągu w Kowali

Modernizacja wodociągu w Kowali i Kowali Małej

We wtorek 19. listopada br. odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji wodociągu w Kowali i Kowali Małej (gm. Sitkówka-Nowiny). Na dowód, że sieć działa prawidłowo, Wodociągi Kieleckie (WK) zamontowały stojak, z którego trysnęła woda.

Kieleckie przedsiębiorstwo wodociągowe umowę na wartą 4 mln zł przebudowę wodociągu, w miejscowości Kowala i Kowala Mała oraz w Kielcach przy ul. Sandomierskiej i Pocieszka, podpisało w lipcu 2018 r. Inwestycja realizowana była w ramach czwartego unijnego projektu pn. „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego”.

Modernizacja wodociągu w Kowali i Kowali Małej – projekt zakończony

W ramach przedsięwzięcia, w Kowali zostało położone 7,6 km nowego wodociągu, który zastąpił do tej pory używany, wraz z uzbrojeniem (zasuwy, hydranty). Zbudowano także komorę wodociągową do ciągłego pomiaru ciśnienia i przepływu. Wykonawcą wyłonionym w przetargu była Firma Transportowo-Handlowo-Usługowa „TRANS-KOP” Piotr Gwóźdź z Morawicy. Wartość brutto kontraktu to niemal 4 mln zł.

Uroczyste zakończenie modernizacji wodociągu w Kowali i Kowali Małej odbyło się we wtorek 19 listopada. Na dowód, że sieć działa prawidłowo, WK zamontowały stojak, z którego trysnęła woda, a jej smak testowali: Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Renata Posłowska, sołtys Kowali i Henryk Milcarz, prezes WK.

Dziękujemy mieszkańcom za wyrozumiałość, bo prace wymagały czasami ingerencji w drogi, chodniki, prywatna posesje. Jestem jednak pewny, że było warto – powiedział prezes Milcarz.

Wiemy, że te roboty nie były łatwe. W niektórych miejscach konieczne były nie tylko przeciski, aby poprowadzić nowe rury, ale i przewierty ze względu na skalisty grunt – dodał wójt Nowaczkiewicz.

Projekt z dofinansowaniem z POiIŚ

Projekt pn. „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego” realizowany na terenie gmin Kielce, Masłów, Sitkówka-Nowiny i Zagnańsk, współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Ma wartość 87,5 mln zł i zakłada budowę prawie 40 km kanalizacji i 2,7 km wodociągu, modernizację 11 km wodociągu i 3,5 km kanalizacji. Elementem projektu jest także modernizacja oczyszczalni ścieków, komputerowego systemu monitoringu sieci i zakup specjalistycznych pojazdów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WK

fot. WK

reklama

reklama

reklama