Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozstrzygnął nabór „Infrastruktura wodno-ściekowa”. Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ), wsparcie przyznano czterem projektom. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Celem projektów jest modernizacja infrastruktury wodociągowej.
Modernizacja infrastruktury wodociągowej w gminie Pawłów
Gmina Pawłów otrzyma 8 mln 884 tys. zł. Zaplanowano: modernizację stacji uzdatniania wody w Ambrożowie z wymianą dwóch zbiorników wyrównawczych i modernizację ujęcia wody w miejscowości Szerzawy z wymianą dwóch zbiorników wyrównawczych. Powstanie sieć wodociągowa, kabel teletechniczny, studnia głębinowa S2 z wewnętrzną elektryczną linią zasilającą w miejscowości Tarczek oraz zbiornik wyrównawczy z instalacją kanalizacji technologicznej w miejscowości Szerzawy. Modernizację przejdą pompownia wody w miejscowości Dąbrowa, odcinek sieci wodociągowej zasilającej zbiornik wody w Ambrożowie oraz sieć wodociągowa od hydroforni w miejscowości Bronkowice do skrzyżowania w miejscowości Bronkowice/Jaźwiny. W planach jest również przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Radkowice i Kolonia Radkowice, wykonanie monitoringu sieci wodociągowej w celu ograniczenia strat wody, wymiana 70 hydrantów p.poż. na głównej sieci wodociągowej, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz montaż monitoringu na przepompowni wody w miejscowości Pawłów (Starodroże). Działania zakończą się w 2028 roku. Długość zmodernizowanej sieci wyniesie 5,72 km. Do sieci przyłączonych zostanie 13 320. Przewidziano ograniczenie straty wody o 21%.
Projekt gminy Chęciny otrzymał prawie 10 mln zł
Gmina Chęciny otrzyma dofinansowanie w wysokości 9 mln 867 tys. zł. Odbędzie się przebudowa ujęcia wodnego w miejscowości Tokarnia i wymiana sieci wodociągowej w ul. Zelejowa w Chęcinach. Modernizację przejdą ujęcia wody (Mosty, Bolmin, Korzecko, Starochęciny, Łukowa, Gościniec, Góra Zamkowa) oraz przepompownie (Podzamcze, Lelusin, Chęciny ul. Jędrzejowska, ul. Spacerowa, ul. Zelejowa, Podpolichno) na terenie gminy Chęciny. Powstanie też inteligentny system monitoringu sieci wodociągowej wraz z budową serwerowni oraz uruchomieniem oprogramowania GIS. Projekt zakłada również wymianę niesprawnych hydrantów. Ponadto, modernizację przejdzie awaryjny odcinek sieci w m. Korzecko, odbędzie się czyszczenie i dezynfekcja zbiornika wody pitnej oraz budowa siedmiu instalacji fotowoltaicznych o mocy 49,5 kW (Tokarnia, Korzecko, Bolmin, Mosty, Starochęciny, Gościniec, Łukowa). Projekt zakończy się do końca 2027 roku. Długość zmodernizowanej sieci wodociągowej wyniesie 0,83 km. Projekt zakłada przyłączenie do zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę 13 262 osób. Zaś straty wody w zbiorowych systemach zaopatrzenia w wodę zostaną ograniczone o 20,02% – podał UMWŚ.
Modernizacja infrastruktury wodociągowej w gminie Dwikozy
Gmina Dwikozy otrzyma 12 mln 187 tys. zł. Zaplanowano modernizację sieci wodociągowej w m. Nowy Garbów i Stary Garbów, Winiary, modernizację stacji uzdatniania wody w m. Stary Garbów, modernizację ujęcia wody w miejscowości Gałkowice, modernizację zbiornika wody pitnej Winiary, Gałkowice, Stary Garbów. Przewidziano montaż instalacji dezynfekcji wody opartej na wytwarzaniu i dozowaniu dwutlenku chloru na ujęciach wody w Winiarach, Gałkowicach i Górach Wysokich. Wykonane zostanie wpięcie do systemu monitoringu dla ujęć wody w Winiarach, Starym Garbowie, Gałkowicach, Górach Wysokich i pompowni wody w Rzeczycy Mokrej. Zaplanowano też zestaw hydroforowy z czterema pompami nadbudowanymi przetwornicami do ujęcia w Górach Wysokich oraz budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy od 27,8 do 28,4 kWp. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2028 roku. Długość zmodernizowanej sieci wodociągowej wyniesie 7,27 km. Do sieci zostanie przyłączonych 6 657 osób. Straty wody zostaną ograniczone o 21% – podał UMWŚ.
Założenia projektu gminy Łoniów
Z kolei gmina Łoniów otrzyma 9 mln 431 tys. zł. Zrealizuje modernizację sieci wodociągowej w miejscowościach Piaseczno, Łążek, Świniary II i III, Chodków Stary, Świniary I – Jasienica, Jasienica – Krowia Góra. Wybuduje odcinek sieci wodociągowej w Świniarach Nowych, zmodernizuje budynek suw oraz zbiorniki na wodę w Ruszczy i Zawidza. Odbędzie się modernizacja zbiorników wyrównawczych na wodę Krowia Góra. Hydranty i zasuwy na głównej sieci zostaną wymienione. Zaplanowano też opomiarowanie sieci wodociągowej. Długość zmodernizowanej sieci wodociągowej wyniesie 3,34 km. Z kolei długość wybudowanej sieci – 247 metrów. Do sieci przyłączonych zostanie 6 247 osób. Przewidziano ograniczenie strat wody o 20,05 %. Projekt zakończy się w 2027 roku.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













