kolektory retencyjne

Dwa nowe kolektory retencyjne działają w Warszawie

Wodociągi Warszawskie wybudowały dwa nowe kolektory retencyjne o pojemności niemal 19 tys. m³. Kolektory Lindego Bis na Bielanach oraz Mokotowskiego Bis wzdłuż ul. Gagarina już działają. Po pomyślnie zakończonych testach, w marcu rozpoczął się transport ścieków i wód opadowych.

Nawalne deszcze na przemian z coraz dłuższymi okresami suszy, jako skutki zmian klimatycznych, występują coraz częściej. Podczas takich intensywnych opadów w stolicy mają się sprawdzić nowe kolektory retencyjne i tranzytowe. Jak podaje Urząd m.st. Warszawy (UM), najpierw czasowo zmagazynują one nadmiar wody, a następnie skierują go do oczyszczalni ścieków Czajka. Inwestycja ma na celu ochronę miasta przed zalewaniem ulic podczas największych opadów, a także, jak w przypadku kolektora Wiślanego, ograniczenie przelewów burzowych do rzeki.

Przyjaźnie dla ruchu – nowe kolektory retencyjne budowano bezwykopowo

Jak podkreśla UM, Wodociągi Warszawskie – jeśli jest to możliwe – dobierają metody realizacji prac jak najmniej ingerujące w tkankę miasta, zwłaszcza w zieleń, oraz minimalizujące wpływ robót na codzienne życie mieszkańców. Dlatego przy tak dużych przedsięwzięciach, jak budowa wielkośrednicowych kolektorów ściekowych, miejska spółka zastosowała bezwykopową technologię mikrotunelingu. Głowica z tarczą drążącą podobną do tarcz TBM wykorzystywanych do budowy metra, drążyła tunel pod rurociąg na głębokości do kilkunastu metrów pod ziemią. Poszczególne rury były układane jedna po drugiej i następnie pchały tarczę wiercącą dalej. Większość prac została więc wykonana w sposób niewidoczny. Pozwoliło to ograniczyć liczbę wykopów jedynie do komór startowych i odbiorczych.

Mokotowski Bis razem z tramwajem

W przypadku kolektora Mokotowskiego Bis, inwestycję zrealizowano w ramach wspólnego kontraktu z Tramwajami Warszawskimi. Stołeczni tramwajarze w tym samym czasie budowali wzdłuż ul. Gagarina odnogę nowej trasy do Wilanowa. Dzięki technologii bezwykopowej ruch kołowy ulicą Gagarina był utrzymywany w obu kierunkach przez cały czas trwania robót.

Po kilkudziesięciu latach wraca tramwaj na Gagarina. Zbudowaliśmy ponad kilometr nowych torów od ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej. Już za kilka miesięcy pierwsi pasażerowie będą mogli pojechać tą trasą. Przy okazji w tym miejscu został wybudowany kolektor Mokotowski Bis, który zbiera wodę opadową. Dzięki temu przy naprawdę dużych opadach nie będą zalewane ulice. To naprawdę spora inwestycja – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Kolektor Mokotowski Bis ma ok. 1,2 km długości. Od strony ul. Belwederskiej połączono go z kolektorem Mokotowskim, a od strony ul. Czerniakowskiej z Nadbrzeżnym. Jego wewnętrzna średnica to 2,8 m. Będzie mógł pomieścić ok. 6,9 tys. m³ ścieków i wód opadowych, odciążając kolektor Mokotowski. Cała inwestycja kosztowała 118,5 mln zł netto.

Lindego Bis ochroni ulice Bielan i Bemowa przed zalewaniem

Wodociągi Warszawskie zastosowały metodę bezwykopową także podczas inwestycji na Bielanach. Powstały tam kolektor Lindego Bis ma 2 m średnicy, a jego długość wynosi prawie 4 km. Przebiega on ulicami Conrada, Wólczyńską i Nocznickiego. Dużym wyzwaniem podczas realizacji tego zadania było drążenie tunelu pod linią metra, na wysokości stacji Młociny. Kolektor ma odciążyć system kanalizacji, odbierając ścieki ze znacznej części Bemowa i Bielan, a także ograniczyć ryzyko podtopień w trakcie deszczy nawalnych, poprzez zwiększenie możliwości przesyłu ścieków. Objętość retencyjna kolektora to ponad 12 tys. m³. Jego budowa kosztowała 135 mln zł netto – wskazał UM.

Nowe kolektory retencyjne – niebawem kolektor Wiślany

Magistrat poinformował również, że Wodociągi Warszawskie kończą prace nad przyłączeniem do systemu kanalizacyjnego największego z nowo wybudowanych kolektorów. Chodzi o liczący ponad 9 km  długości kolektor Wiślany. Powstał on wzdłuż lewego brzegu Wisły, między ul. Karową a mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Jego wewnętrzna średnica na zasadniczym odcinku to 3,2 m, a pojemność wynosi ponad 50 tys. m³.

Wszystkie trzy nowe kolektory retencyjne są elementami projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Ma on zwiększyć potencjał retencyjny stołecznej kanalizacji. Wraz z działającym od 2020 r. zbiornikiem na terenie Zakładu Czajka zwiększają one pojemność systemu ściekowego łącznie o 140 tys. m³.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie

Partner Portalu

Partner Portalu