Gromadzenie deszczówki

Gromadzenie deszczówki i ponowne jej wykorzystanie w Ekospalarni

Skutki zmian klimatycznych: nawalnych deszczy, ocieplenia klimatu czy suszy odczuwamy na co dzień. Dość powiedzieć, że rok 2019 był w Polsce najcieplejszym w historii pomiarów pobijając rekord roku 2018 – zaznacza Krakowski Holding Komunalny w Krakowie (KHK) i przekonuje, że naturalną reakcją na wzrost zagrożenia suszą powinny być adekwatne działania adaptacyjne. Jednym z nich jest gromadzenie deszczówki i ponowne jej wykorzystanie. W instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Krakowie, zwanej Ekospalarnią wodę opadową wykorzystuje się do podlewania roślin i uzupełniania oczka wodnego.

Gromadzenie deszczówki – zakończone prace w Ekospalarni

Pomysł zamontowania systemu nawadniającego zieleń wodą opadową wziął się z proekologicznego podejścia do funkcjonowania naszego zakładu. Nie chcemy, aby deszcz spływający z dachu Ekospalarni był odprowadzany do okolicznych cieków wodnych i przyczyniał się do spiętrzenia rzek w okresach wzmożonych opadów. Chcąc jak najlepiej wykorzystać wodę opadową, której w ostatnich tygodniach mamy pod dostatkiem, tuż przed wakacjami w Ekospalarni zakończyły się prace nad montażem instalacji służącej do nawadniania i nawożenia trawników. Nawodnienie wykonane zostało na powierzchni 35 a. Zainstalowano 28 oddzielnych sekcji nawadniających zasilanych rurociągami o łącznej długości 5000 metrów bieżących – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK.

Gromadzenie deszczówki – zabezpieczenie i inwestycja

Gromadzenie deszczówki może okazać się zarówno zabezpieczeniem, jak i inwestycją na przyszłość. W trudnych okresach suszy, które zdarzają się w naszym klimacie coraz częściej, jej zapasy będą na wagę złota – przekonuje KHK i dodaje, że deszczówka to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu można żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Holding zaznacza przy tym, że zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływa się pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Warto wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn, sprawdza się więc doskonale w nawadnianiu, gdyż większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Zebrana woda jest więc odpowiednia, aby podlewać trawnik i rośliny ogrodowe – wskazuje KHK.

Krakowski holding podkreśla, że na terenie zieleni wokół Ekospalarni rośnie blisko 500 drzew i ok. 2500 krzewów. Co roku dosadzane są kolejne rośliny, a ich gatunki dobierane tak, aby wiosną i latem zapewnić pszczołom z usytuowanej obok zakładu pasieki dostęp do roślinności miododajnej, a zasobem wodnym dla „ekospalarniowych” pszczół jest oczko wodne, które na bieżąco zasilane jest także wodą opadową.

Na podstawie informacji nadesłanej przez KHK w Krakowie

fot. KHK w Krakowie

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny