Gdańskie Wodociągi

Gdańskie Wodociągi w całości należą do miasta

Już nie Saur Neptun Gdańsk (SNG), a Gdańskie Wodociągi. Tak brzmi nazwa firmy wodociągowo-kanalizacyjnej zaopatrującej gdańszczan w wodę i odbierającej od nich ścieki. Urząd Miejski w Gdańsku (UM) poinformował, że Miasto Gdańsk ma w spółce 100% akcji. Magistrat dodaje, że oznacza to, iż samorząd miasta jest teraz jedynym właścicielem spółki. Posiada też pełną kontrolę nad systemem wodociągowo-kanalizacyjnym na terenie Gdańska. W poniedziałek, 2 styczna br., Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta spotkała się z kadrą kierowniczą Gdańskich Wodociągów.

Dzisiaj dla każdej gdańszczanki i każdego gdańszczanina stały i pewny dostęp do dobrej jakości bieżącej wody jest oczywistością. Nikt się nie zastanawia jak to działa – woda po prostu musi być – mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz. – Bardzo ważne dla mnie jest to, żebyście mieli świadomość, jak ważną rolę odgrywacie, niezależnie od tego, czy pracujecie w księgowości, marketingu, czy macie pod sobą brygady. Usługa, którą świadczycie, jest kluczowa dla funkcjonowania naszego miasta. I od dzisiaj w 100% jest to nasza wspólna odpowiedzialność – podkreśliła prezydent Gdańska.

Zmiana bez wpływu na mieszkańców

Dzięki zakupowi akcji od Saur International miasto przejęło Saur Neptun Gdańsk – wskazuje UM. W spółce pozostał cały majątek, tj. nieruchomości, flota specjalistycznych pojazdów, laboratoria oraz oprogramowanie, sprzęt i zespół 540 pracowników. Wśród nich są operatorzy ujęć wody, odpowiadający za bezpieczeństwo dostaw, operatorzy oczyszczalni ścieków, dyspozytorzy systemu, mistrzowie i inżynierowie odpowiadający za naprawy i utrzymanie sieci. W tym gronie znajdują się także laboranci, obsługa klienta, pracownicy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, zespoły automatyków i energetyków dbających bezpieczeństwo obiektów.

Spółka zmieniła nazwę, ale jej klienci nie muszą podpisywać z Gdańskimi Wodociągami nowych umów. Magistrat zaznacza, że nie będzie też konieczności wymiany 36 tys. liczników na wodę. Wszystkie dane spółki, w tym jej adres, numery kontaktowe, NIP, KRS pozostają bez zmian. Faktura wysyłana do klientów będzie wyglądała identycznie, jak ta, którą otrzymywali oni dotychczas. Będą tylko dwie różnice – dokument będzie opatrzony nowymi: logo i nazwą spółki. Pozostałe dane i układ faktury nie zmieniają się, a opłaty trafią na indywidualne numery kont klientów, które także pozostają bez zmian.

Gdańskie Wodociągi – nowe logo i adres strony www

Różnice, które będą zauważalne dla mieszkańców, to zmiana strony internetowej spółki na www.gdanskiewodociagi.pl, oraz adresy e-mail na: ….@gdanskiewodociagi.pl. Spółkę identyfikować będzie także nowy logotyp, spójny z identyfikacją pozostałych miejskich spółek i jednostek.

2 stycznia na funkcję prezesa Gdańskich Wodociągów został powołany Jacek Kieloch. Jest on ze spółką związany od 27 lat. Wcześniej, jako wiceprezes a od lipca 2022 roku jako prezes SNG.

Za zakup 51% akcji Saur Inter. miasto Gdańsk zapłaciło 43,7 mln zł. Magistrat przekonuje, że zakup akcji od francuskiego akcjonariusza, to realne korzyści finansowe dla miasta. Wartość bilansowa SNG na koniec 2020 r. wyniosła 122 mln zł. Aby zorganizować nową spółkę lub przenieść tę działalność na przykład do Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjna, trzeba by wydać ok. 120 mln zł. Oznacza to, że podejmując decyzję o zakupie za 43,7 mln zł akcji od Francuzów, Gdańsk nie wydał bezcelowo ponad 76 mln zł.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama