Ecomarinas

W Gdańsku startuje międzynarodowy projekt Ecomarinas

Urząd Miejski w Gdańsku (UM) przekazał, że w mieście startuje projekt Ecomarinas, prowadzony przez Gdański Ośrodek Sportu. W inicjatywę zaangażowało się osiem organizacji z Polski, Litwy, Szwecji i Niemiec. Jej celem jest poprawa jakości wód oraz ochrona ekosystemu Bałtyku. Wartość projektu to 2,5 mln euro. Otrzymał on 80% dofinansowania z Unii Europejskiej.

Cele projektu Ecomarinas

Projekt „Ecomarinas” ma na celu poprawę jakości wód i zwiększenie efektywności zarządzania zasobami wodnymi w marinach. Projekt będzie realizowany m.in. w jednej z marin w Gdańsku. Działania obejmą wprowadzenie nowoczesnego systemu do odbioru niebezpiecznych substancji z jednostek pływających, takich jak oleje, smary i chemikalia – podał UM. W planach jest również redukcja zanieczyszczenia ściekami z łodzi oraz opracowanie analizy możliwości ograniczenia wpływu przystani jachtowych na ekosystemy wodne.

Wymiana wiedzy i doświadczeń między partnerami

W ramach projektu zaplanowano też wizyty studyjne. Pierwsza wizyta odbyła się w dniach 2-8 września. Żaglowiec STS Generał Zaruski popłynął z Gdańska do Västervik. Celem wizyty w marinie w Västervik była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami zaangażowanymi w projekt.

Chciałbym podkreślić, że jesteśmy liderem tego projektu, co pozwala nam na skuteczne i kompleksowe podejście do wdrażania zaplanowanych działań. W ramach Ecomarinas, w jednej z naszych marin wdrożymy systemy, które umożliwią odbiór i bezpieczne przechowywanie substancji niebezpiecznych pochodzących z jachtów. Przewidujemy również możliwość zastosowania innych rozwiązań, takich jak pompy ściekowe, stacje mycia naczyń, czy myjnie dla jachtów. Naszym celem jest uczynienie mariny miejscem przyjaznym dla środowiska, ale i wygodnym dla użytkowników – skomentował Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Inwestycje w marinach partnerskich w ramach programu Ecomarinas

W marinach partnerskich zostaną zrealizowane pilotażowe inwestycje. Ma powstać np. innowacyjna instalacja do odbioru substancji niebezpiecznych. Umożliwi to utylizację olejów, smarów lub innych substancji szkodliwych dla środowiska, które trafiają bezpośrednio do wody.

Celem tego projektu jest edukacja, zarówno operatorów marin, żeglarzy, jak i całego społeczeństwa. Chcemy poprzez nasze działania zwrócić uwagę na to, jaki wpływ ma żegluga na stan ekosystemu Morza Bałtyckiego. Jednocześnie opracowujemy szereg rozwiązań, swojego rodzaju mapę drogową, dla żeglarzy i operatorów marin o tym, jak ten negatywny wpływ mogą minimalizować i jakie rozwiązania wdrażać w swoich marinach i przystaniach – powiedziała Olga Sarna, prezes zarządu Fundacji MARE.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu