Dystrybutory na wodę sieciową

Dystrybutory na wodę sieciową na Światowy Dzień Wody

Tegoroczny Światowy Dzień Wody (przypadający 22 marca) na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (UnMed) przebiegał pod hasłem „Doceń Wodę” – poinformowała łódzka uczelnia. Uniwersytet postanowił uczcić ten szczególny dzień instalując w budynkach uczelni dystrybutory na wodę sieciową.

Dystrybutory na wodę sieciową pozwolą ograniczyć ilość wyrzucanych butelek PET

Jak zaznacza UnMed, dzięki tej inicjatywie rezygnuje z zakupu wody w butelkach PET, które stanowią duży problem dla środowiska przyrodniczego, realizując jednocześnie założenia nowej dyrektywy unijnej o zapewnieniu dostępu do wody pitnej. Uczelnia medyczna wspomina również o parametrach łódzkiej wody kranowej, wskazując, że ma ona właściwości wody źródlanej. Woda zasilająca łódzką sieć czerpana jest z ujęć głębinowych i – jak zaznacza uczelnia – jest wodą bezpieczną, dobrą i tanią. Jej jakość badają na bieżąco laboratoria Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK-u). A jak zaznacza uczelnia, bieżącym badaniom podlega obecnie prawie 100 parametrów wody.

Właściwości łódzkiej „kranówki”

Według UnMed, łódzka woda sieciowa wypada bardzo korzystnie na tle wód sieciowych w innych dużych miastach. Wyróżniają ją smak i zapach, a także przejrzystość. Jej skład mineralny nie różni się w niczym od butelkowej wody źródlanej, którą można kupić w sklepach. Uczelnia dodaje, iż uwagę warto zwrócić też na ceny, bowiem woda butelkowana jest o wiele droższa od kranowej – za 1000 litrów wody źródlanej w sklepie zapłacić trzeba ok. 1300 zł, natomiast za tę samą ilość wody kranowej – 4,18 zł.

– W ubiegłym roku Uniwersytet Medyczny w Łodzi wyposażył pracowników w butelki filtrujące, co w połączeniu z instalacją dystrybutorów kranówki pozwoli ograniczyć zużycie ok. 141 000 półlitrowych butelek rocznie – to masa plastiku, który dzięki nam nie trafi do środowiska. Łódzka woda sieciowa nalewana z poidełek do butelek wielokrotnego użytku, bidonów, termosów – to najlepszy wybór, a przy tym duma, że można samemu zrobić coś dla ochrony środowiska naturalnego – powiedziałPaweł Zawiej, z-ca Kanclerza ds. Organizacji i Rozwoju UnMed.

Dystrybutory na wodę sieciową pod patronatem magistratu

Patronem inicjatywy polegającej na instalacji dystrybutorów, zarówno w uczelni, jak i w wielu innych łódzkich instytucjach, jest Urząd Miasta Łodzi (UM) – Departament Ekologii i Klimatu oraz ZWiK. Cieszy nas owocna współpraca z Uniwersytetem Medycznym. Przypomnę, że uczelnia przekazała miastu cały basen wody do podlewania drzew podczas ubiegłorocznej czerwcowej suszy. To aż 600 tys. litrów wody, z których mogliśmy wtedy skorzystać, oszczędzając jednocześnie własne zasoby tego cennego surowca. Całym sercem jesteśmy także za kampanią ZWiK „Łódzka woda najlepsza”, przypominamy o niej mieszkańcom i komunikujemy zalety łódzkiej kranówki na EKOportalu – podkreślił Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UM.

Nie tylko dystrybutory na wodę sieciową. W Łodzi ruszy program dotacji na gromadzenie deszczówki

Miasto Łódź, w trosce o zasoby wodne, uruchomi niebawem dotację na rozwiązania służące gromadzeniu deszczówki – dodał przy okazji UnMed. Tym razem jednak powiększony zostanie zakres odbiorców. W poprzedniej edycji programu, objęte nim były wspólnoty mieszkaniowe. Natomiast kolejna edycja będzie rozszerzeniem programu na pełen katalog beneficjentów, chodzi tu o m.in. osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorców.

– Nie można również zapominać o konieczności podejmowania przez nas wszystkich małych kroków w kierunku oszczędności zasobów wodnych i kształtowania pozytywnych nawyków w tym zakresie zaznaczył Maciej Riemer z UM. Jak dodaje, na łódzkim EKOportalu znajduje się zbiór poradników oraz wskazówek dla zainteresowanych w kierunku edukacji ekologicznej dotyczącej wody, przybliżających m.in. takie tematy jak prawidłowe podlewanie, oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym czy też jak zrobić ogród deszczowy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama