Dotacje na gromadzenie deszczówki

Dotacje na gromadzenie deszczówki – dodatkowy nabór w stolicy

Mieszkańcy Warszawy w dalszym ciągu mogą składać wnioski o dofinansowanie do instalacji urządzeń, które służą do gromadzenia wody opadowej i roztopowej – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). Dodatkowy nabór wniosków o dotacje na gromadzenie deszczówki potrwa do końca lipca. Warszawa wspiera w ten sposób proekologiczne inwestycje, by adaptować miasto do zmian klimatu.

Jesienią ub.r. stołeczny magistrat uruchomił dotacje na gromadzenie deszczówki

Globalne ocieplenie odczuwamy na własnej skórze. Upały i susze towarzyszą nam od kilku lat. Każda kropla wody wpływa na obniżenie temperatury powietrza, odżywia naszą miejską zieleń i jest potrzebna zwierzętom do przetrwania upalnych dni. Aby ograniczyć uciekanie wody z miasta, w zeszłym roku uruchomiliśmy dotacje na urządzenia małej retencji, czyli instalacje pomagające łapać deszcz – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jak przypomina UM, stolica od października 2019 r. udziela wsparcia na budowę urządzeń, dzięki którym można gromadzić wodę opadową i roztopową. Do tej pory do miasta wpłynęło blisko 400 wniosków o dotacje na gromadzenie deszczówki. Warszawiacy, jak również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, w dalszym ciągu mogą otrzymać finansowe wsparcie na urządzenia retencyjno-rozsączające, czyli instalacje posadowione w gruncie, umożliwiające czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające czy studnie chłonne. Dotacje na gromadzenie deszczówki obejmują również zbiorniki retencyjne, czyli naziemne lub podziemne, szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przenika do ziemi i można z nich pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na instalacji odprowadzania wody deszczowej lub w postaci oczek wodnych.

Ile i dla kogo? Czyli dotacje na gromadzenie deszczówki…

Jak zaznacza stołeczny magistrat, w ramach jednego wniosku można otrzymać do 4 000 zł jako dotację dla osób fizycznych oraz mieszkańców, prowadzących działalność gospodarczą. Z kolei pozostali wnioskodawcy, niezaliczani do sektora finansów publicznych, mogą liczyć na dotacje na gromadzenie deszczówki w wysokości do 10 000 zł. Natomiast na dotacje w wysokości do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji mogą liczyć jednostki sektora budżetowego, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Dodatkowy nabór wniosków na dotacje na gromadzenie deszczówki, czyli na inwestycje realizowane w 2020 r. trwać będzie do 31 lipca, a od 1 września br. mieszkańcy będą mogli zgłaszać się o dofinansowanie proekologicznych inwestycji, przewidzianych do realizacji w przyszłym roku.

Przy okazji UM zwraca uwagę, że w czasie stanu epidemicznego mieszkańcy mogą przesyłać wnioski o dotacje pocztą na adres ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa lub skan dokumentacji mailowo, na adres Sekretariat.BOS@um.warszawa.pl. Wniosek przysłany skanem będzie rozpatrzony, a oryginał warszawiacy będą mogli dostarczyć w dniu podpisywania umowy o udzielenie dotacji.

Dokumenty do wypełnienia i wskazówki, dotyczące zakładania urządzeń małej retencji, dostępne są na platformie Warszawa 19115 oraz na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu