Zarząd województwa małopolskiego upowszechnia rozwiązania służące gromadzeniu wody – zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Rozwiązania te mają się przyczyniać do poszanowania cennych zasobów wody pitnej. W tej sprawie podjęto uchwałę o pomocy finansowej dla gmin racjonalnie gospodarujących wodami opadowymi.
Gospodarowanie wodami opadowymi z dofinansowaniem
– Woda deszczowa jest bogactwem, nie zawsze dostrzeganym. Gromadzenie deszczówki jest proste i ma wiele zalet. Jest względnie czystym i darmowym źródłem wody, w stu procentach przyjaznym dla środowiska. Deszczówka jest lepsza dla roślin, bo nie zawiera chloru. Chcielibyśmy zmotywować gminy, by skorzystały z wojewódzkiego programu związanego z gromadzeniem deszczówki. Powszechne wdrożenie tych działań zwiększy retencję gleby, złagodzi skutki suszy, ograniczy ryzyko powodziowe oraz poprawi jakość przestrzeni zamieszkania – tłumaczy Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Wsparcie dla gmin dotyczy racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi – wskazuje UMWM. Chodzi o wody przechwytywane z obiektów użyteczności publicznej, z gruntów będących własnością gmin. Dofinansowanie służy też zwiększeniu pojemności retencyjnej istniejących zbiorników wodnych. Równie istotna jest likwidacja zasklepień lub uszczelnień gruntu, by zwiększyć teren biologicznie czynny – zaznacza urząd marszałkowski.
Możliwe sposoby racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi
Urząd marszałkowski podaje także możliwe sposoby zagospodarowania zgromadzonej wody deszczowej. Powinna ona być wykorzystana w szczególności do tworzenia „zielonej infrastruktury” poprzez m.in. rozwój zieleni przyulicznej oraz innych terenów zieleni. Tworzenie „błękitnej infrastruktury” to kolejny cel wskazany przez UMWM. Może to być realizowane przez tworzenie ogrodów deszczowych, niecek i rowów przyulicznych. Kolejnym sposobem wykorzystania deszczówki, wskazanym przez UMWM, jest mycie ulic oraz podlewanie nasadzeń roślin miododajnych. Urząd marszałkowski zaznacza przy tym, że chodzi o gatunki rodzime (zgodne z zapisami publikacji Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin i Zakładu Doświadczalnego Grodkowice pod nazwą „Kwiecista Małopolska”). Można też dystrybuować zgromadzoną wodę w oparciu o centralę deszczową. Taka instalacja pobiera wodę deszczową ze zbiornika i dostarcza do punktów poboru w obiekcie, gdzie jest wykorzystywana na potrzeby mycia podłóg, sanitariatów itp.
Od kiedy nabór wniosków?
– Żyjemy w czasach gwałtownych zmian klimatycznych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susza i powódź. Często nie możemy efektywnie korzystać z dobrodziejstw wody, ale też zmagamy się z jej niszczącą siłą. Bez wody nie ma życia. Wykorzystuje się ją w procesach produkcyjnych i rolnictwie. Z tego powodu musimy gromadzić wodę, żeby nigdy nam jej nie zabrakło – podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa.
Nabór wniosków o wsparcie rozpocznie się 1 marca 2023 r. i potrwa do końca miesiąca – zapowiada UMWM.
Na podstawie www.malopolska.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)