dezynfekcja sieci wodociągowej

Dezynfekcja sieci wodociągowej w Rzeszowie

Dezynfekcja sieci wodociągowej przebiegła zgodnie z planem – poinformował w miniony poniedziałek Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Warto przypomnieć, że dezynfekcja sieci wodociągowej to odpowiedź na problem szerzącej się – nie tylko w Rzeszowie – choroby wywołanej przez bakterie z rodzaju Legionella.

Dezynfekcja sieci wodociągowej – chlor dotarł do wszystkich części wodociągu

Jak podał magistrat, w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru. Potwierdził to raport, który Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK) przedstawiło podczas poniedziałkowego posiedzenia Sztabu Kryzysowego. Odbyło się ono w rzeszowskim ratuszu.

Dezynfekcja rzeszowskich wodociągów rozpoczęła się 26 sierpnia. Tego dnia MPWiK zwiększyło dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpiło płukanie sieci. Jak podał UM, badanie wykazało, że chlor dotarł do każdej części sieci wodociągowej. Urzędnicy miejscy zaznaczyli, że zapach chloru w wodzie może utrzymywać się jeszcze do połowy tego tygodnia. Dlatego też zalecane jest przez najbliższe kilka dni spożywanie wody po jej przygotowaniu.

Magistrat wskazał też, że w miniony poniedziałek Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opublikował komunikat. Dotyczy on wyników badań pierwszych próbek wody pobranych 18 sierpnia 2023 r. Przedstawiono wyniki badań dziewięciu próbek (na 111 pobranych na terenie Rzeszowa i gmin sąsiednich).

Nie można potwierdzić, że rzeszowskie wodociągi były źródłem zakażeń

„Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenia bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność” – napisano we wspomnianym komunikacie. Magistrat dodał, że w poniedziałek przedstawiciele rzeszowskiego sanepidu mówili: „Na dziś wyniki nie dają nam podstaw do stwierdzenia, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi”.

Informacje i komunikaty dotyczące liczby zachorowań publikowane są na stronie internetowej www.gov.pl/web/wsse-rzeszow – wskazał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu