Centralny Wodociąg Żuławski

Centralny Wodociąg Żuławski z dofinansowaniem

Prawie 1,5 mln zł dodatkowego wsparcia ze środków unijnych otrzyma projekt na rzecz poprawy stanu i ograniczenia strat wody w obiekcie, jakim jest Centralny Wodociąg Żuławski. Dzięki tej inwestycji mu pod rzeką Nogat powstanie nowa infrastruktura przesyłowa, a mieszkańcy zyskają czystszą i lepszej jakości wodę – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP).

Aneks do umowy zwiększający dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) podpisali 28 lipca br. w Nowym Dworze Gdańskim Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz przedstawiciele spółki realizującej projekt.

Centralny Wodociąg Żuławski ze wsparciem zwiększonym o niemal 1,5 mln zł

Jak podaje UMWP, dofinansowanie realizowanego na Żuławach Wiślanych projektu zostanie zwiększone o prawie 1,5 mln zł. Dzięki temu rozszerzony zostanie zakres przedsięwzięcia. Dodatkowe zadanie, którego podejmie się spółka Centralny Wodociąg Żuławski, to budowa syfonu pod rzeką Nogat. Oprócz tego wyremontowane zostaną komory zasuw. Dzięki temu będzie można wyłączyć z użytkowania stary, mocno wyeksploatowany wodociąg. Jak podkreśla UMWP, budowa będzie prowadzona w technologii bezwykopowej, co ma ograniczyć uciążliwość prowadzonej inwestycji dla okolicznych mieszkańców. Prace potrwać mają do końca listopada 2021 r.

Centralny Wodociąg Żuławski – nowa infrastruktura dla lepszej jakości wody i ograniczenia strat

Dostęp do dobrej jakości wody to jeden z podstawowych wyznaczników jakości życia – zwraca uwagę UMWP i dodaje, że celem realizowanego na Żuławach Wiślanych projektu jest właśnie zapewnienie mieszkańcom powiatu nowodworskiego odpowiedniej jakości wody pitnej. Nowa infrastruktura nie tylko polepszy jakość wody, ale również pomoże ograniczyć straty wody w systemie, które przekraczają nawet 30%. Pomoże w tym zarówno nowa stacja uzdatniania wody w Ząbrowie, jak i system monitoringu w węzłach sieci oraz w ujęciu wody w Letnikach. Łączna wartość projektu to ponad 26 mln zł. Z nowej infrastruktury korzystać będzie ponad 73 tys. mieszkańców, a w sezonie letnim także liczni turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej.

Na podstawie pomorskie.eu

fot. UMWP

reklama

reklama

reklama