Budowa nowego zbiornika na wodę pitną w Rzeszowie

Zwiększy zapasy wody pitnej Rzeszowa do ponad 53 tys. m3, będzie większy od niejednej sali gimnastycznej i będzie także charakterystycznym obiektem architektonicznym we wschodniej części miasta. Budowa nowego zbiornika na wodę – bo o tym obiekcie mowa – pochłonie 500 ton stali zbrojeniowej i 5 tys. m3 betonu – wylicza Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Budowa zbiornika na wodę pitną obok ruchliwej trasy

Mieszkańcy osiedla Pobitno wiedzą co Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK) buduje na ich osiedlu i już się przyzwyczaili do tego co tam się dzieje. Przyjezdni i przejezdni – obok przebiega ruchliwa trasa prowadząca do autostrady A4 – obserwują prace na niewielkim wzgórzu na osiedlu Pobitno i zastanawiają się co tam powstaje. Ogromna budowla o cylindrycznym kształcie nie kojarzy się z budynkiem mieszkalnym ani z galerią handlową. I słusznie bo trwa tam budowa zbiornika na wodę pitną dla mieszkańców Rzeszowa – podkreśla UM.

Część ścian nowego zbiornika na wodę pitną już góruje nad wzgórzem. Budowa innej części jest przygotowywana, konstruowane jest skomplikowane zbrojenie ścian – wskazuje magistrat.

Zbiornik na wodę pitną budowany na osiedlu Pobitno przy ul. Morgowej będzie miał 15 tys. m3 pojemności. To więcej niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy ul. Naruszewicza – dodaje UM.

Budowa zbiornika na wodę pitną wsparta pożyczką z NFOŚiGW

Inwestycję MPWiK wartą ponad 23,8 mln zł wykonuje firma Inżyniera Rzeszów, a zakończenie budowy planowane jest na 19 sierpnia 2022 r. Na budowę MPWiK uzyskało pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 17 mln zł. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki, a warunkami umorzenia, do 5 mln zł, są ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

Na terenie Rzeszowa MPWiK ma 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności ponad 38,6 tys. m3. Po oddaniu do użytku pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53,6 tys. m3.

To inwestycja bardzo ważna dla miasta, które się rozrasta. Systematycznie przybywa nam odbiorców wody. Musimy więc tak planować inwestycje by zabezpieczyć wodę dla wszystkich mieszkańców. Powiększamy sieć zbiorników także ze względu na sytuacje awaryjne. Zgodnie z przepisami – na wypadek awarii czy skażenia wody w Wisłoku – musimy mieć zapas wody w zbiornikach na czas jednej doby. Ten wymóg oczywiście spełniamy, a po oddaniu zbiornika na Pobitnem będziemy zapas wody dla miasta na około 1,5 doby – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK w Rzeszowie.

Budowa zbiornika na wodę pitną pochłonie 5 tys. metrów sześciennych betonu

Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m3 na dobę. Średnia dobowa produkcja wody w Zakładzie Uzdatniania Wody, w różnych okresach, sięga nawet blisko 38 tys. m3. – Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Do jego budowy trzeba będzie wykorzystać 5 tys. m3 betonu, a stali zbrojeniowej aż 500 ton – wylicza UM.

Budowa zbiornika na wodę pitną, który będzie zasilany w prąd dzięki fotowoltaice

Zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno i dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 mm włączone do istniejących sieci wodociągowych.

Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej. Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nie przekraczającej 50,7 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x MPWiK w Rzeszowie

Partner Portalu

Partner Portalu