Biomonitoring wody surowej

Biomonitoring wody surowej elementem zaopatrzenia w wodę w Rzeszowie

Technologia przygotowywania wody pitnej z wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym i dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małży – zaznacza Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa (UM).

Biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małży

Biomonitoring wody surowej

Jak wskazuje UM, reakcje tych mięczaków na jakość surowca są wykorzystywane jako system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody (ZUW) Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK) przez 24 godziny na dobę „pracuje” osiem małży.

Osobniki wykorzystywane do bioindykacji przez MPWiK, do Rzeszowa przywożone są z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy, po czym są zastępowane innymi. To – jak tłumaczy UM – jest ważne, bo małże potrafią przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku.

Obserwacja reakcji małży na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń. Małże są bowiem bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małży są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małży zamknie się równocześnie w krótkim czasie – wyjaśnia rzeszowski magistrat.

Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały – mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Możliwości MPWiK w zakresie uzdatniania wody

Przy okazji UM przypomina, że rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość ok. 1100 km. Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to ok. 25 ha powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony i objęty monitoringiem teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną. Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tys. metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe i wynoszą ok. 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rzeszowa

reklama

 

reklama