Akcja na wodzie

Do 2 sierpnia 2014 r. na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich potrwa ekologiczny rejs „Wpłyń na czyste Mazury”. Łódź pod niebieskimi żaglami odwiedzi ponad 20 portów i przystani. Akcja promuje proekologiczny wypoczynek na wodzie.
Projekt „Wpłyń na czyste Mazury” jest realizowany przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Jest częścią 21. edycji kampanii Sprzątanie Świata – Polska, która w tym roku przebiega pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”.
 
mazury
 
Warmia i Mazury to jeden z najcenniejszych przyrodniczo regionów kraju. W województwie tym jest ponad 3 tys. jezior otoczonych przez lasy i puszcze, zajmujące prawie 30% jego powierzchni. Z tego powodu region ten jest chętnie odwiedzany przez żeglarzy. Niestety, mimo wielu lat edukacji, wielu turystów wyrzuca odpady za burtę, pozbywa się nieczystości z toalet w miejscach do tego nieprzeznaczonych i nie sprząta po biwakowaniu.
 
Aby zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu na wodzie, organizatorzy rozpoczęli akcję, której celem jest dotarcie do żeglarzy i motorowodniaków z informacją, gdzie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można pozbyć się śmieci i zrzucić ścieki, nie ingerując w środowisko. Uczestnicy rejsu uświadamiają również turystom, że na jeziorach objętych ochroną rezerwatową, dopuszczonych do żeglowania, nie można używać silników, hałasować, cumować przy wyspach i na nich biwakować. Chyba że miejsca do tego przeznaczone wyznaczy regionalny dyrektor ochrony środowiska.
 
Na podstawie: www.wfosigw.olsztyn.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu