Ponad 11 mln litrów – tyle wody odzyskał z basenów stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). W tym roku mija 5 lat tej inicjatywy, określanej mianem recyklingu wody – podał Urząd m.st. Warszawy (UM).
Piąta edycja wodnego recyklingu
Pobór wody z miejskich pływalni na stałe wpisał się w harmonogram prac porządkowych ZOM-u. Już od 2020 r., w czasie przerw technicznych, kiedy ośrodki sportowe są wyłączane z funkcjonowania, służby miejskie pobierają wodę i wykorzystują ją do sprzątania – wskazał magistrat.
– W tym roku przeprowadziliśmy już piątą edycję akcji wodnego recyklingu. To przykład na to, jak służby miejskie w dobie kryzysu klimatycznego mogą odpowiedzialnie zarządzać zasobami. Projekt podnosi świadomość ekologiczną wśród instytucji i mieszkańców, pokazując, że nawet podczas sprzątania jest możliwe racjonalne gospodarowanie wodą. Takimi działaniami wpisujemy się w ideę zrównoważonego rozwoju i szerzenia wartości ochrony środowiska – mówi Robert Szymański, dyrektor ZOM-u.
Tylko w tym roku ZOM odzyskał 2,5 mln litrów wody. Od początku działań było to już 11,5 mln litrów, którymi zapełniono łącznie ponad 1,1 tys. zmywarek myjących warszawskie drogi.
Początki recyklingu wody w stolicy
Pierwsza akcja została zrealizowana w 2020 r., kiedy ze względów epidemicznych nie można było korzystać z pływalni. Zamiast zrzucić wodę do kanalizacji, wykorzystano ją ponownie. Pierwszym ośrodkiem, który przekazał swoje zasoby do sprzątania miasta, był Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji na Pradze-Północ. Następnie dołączały inne baseny, podejmując działania jednorazowo lub wielokrotnie. Do tej pory w inicjatywie wzięło udział 15 ośrodków sportowych.
Działanie wpisujące się w trend racjonalnego gospodarowania zasobami
Pora, kiedy Zarząd Oczyszczania Miasta pobiera wodę, jest zsynchronizowana z terminem przerwy technicznej na pływalniach oraz harmonogramem sprzątania ulic służb oczyszczania. Koniecznym warunkiem jest sprzyjająca pogoda. Przy ulewnych deszczach i burzach ZOM przekłada prace. Woda z basenów używana do mycia jezdni jest bezpieczna dla środowiska, ludzi i mytych nawierzchni – przekonuje UM magistrat dodał, że jest ona odbierana w momencie, gdy już ulotniły się z niej preparaty używane do dezynfekcji.
Przekazanie wody do wykorzystania w pracach porządkowych wpisuje się w trend racjonalnego gospodarowania zasobami – zaznaczył UM. Inicjatywa od samego początku spotyka się z uznaniem i pozytywnym odbiorem mieszkańców Warszawy. Za przykładem stolicy poszły inne miasta w Polsce, które też zaczęły odzyskiwać wodę z pływalni, np. Słupsk, Tarnów, Rybnik czy Siemianowice Śląskie.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ZOM