Zmiana klimatu – jak się na nią przygotować?

Miejska wyspa ciepła, fale upałów, podtopienia – to tylko niektóre ze skutków, jakie niesie za sobą zmiana klimatu. Część z tych zjawisk można do pewnego stopnia ograniczyć lub się do nich przygotować. Warszawa, w specjalnym poradniku, podpowiada, jak to zrobić – oznajmił Urząd m.st. Warszawy (UM).

Zmiana klimatu – z poradnika dowiesz się, jak się na nią przygotować

Jak poinformował ratusz, „Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu” powstał z inicjatywy stołecznego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. To ogólnodostępny dokument, który opisuje konsekwencje zmian klimatycznych i podpowiada, jak można się na nie przygotować. Ze wskazówek mogą korzystać np. przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także mieszkańcy.

Poradnik podpowiada m.in., jak stworzyć ogród deszczowy i jakie rośliny najlepiej się w nim sprawdzą. Jak najłatwiej zamontować zbiornik na deszczówkę, dlaczego warto zamienić trawnik na łąkę kwietną i które rośliny wybrać. Wskazuje też, jak stworzyć zielony dach lub zielone ściany.

– Lipcowe fale upałów we Włoszech czy ogromne pożary w Grecji – o skutkach zmian klimatycznych słyszymy coraz częściej. Coraz ważniejsze staje się też nie tylko to, jak z nimi walczyć, ale również to, jak się do nich przystosować. To wiedza, która może przydać się każdemu mieszkańcowi. Szczególnie w mieście, gdzie niektóre efekty zmian klimatycznych są szczególnie widoczne i dokuczliwe. Liczymy na to, że nasz poradnik przynajmniej częściowo będzie stanowił takie źródło wiedzy. I to nie tylko dla warszawiaków – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Poradnik można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl.

Jak do zmiany klimatu adaptuje się Warszawa?

Jak stwierdził magistrat, wiele działań wskazanych w poradniku jest już realizowanych lub wspieranych przez miasto. W Warszawie coraz częściej powstają ogrody deszczowe – w ramach inwestycji drogowych lub tworzenia i modernizacji parków. Tworzone są też łąki kwietne, a część betonowych powierzchni zostaje zastąpiona roślinnością.

Stolica wspiera też mieszkańców w działaniach na rzecz ochrony środowiska. To m.in. dotacje na tzw. małą retencję czy realizacja zielonych projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Do zgłaszania w nim własnych ekopomysłów zachęca też warszawski poradnik.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny