Złap uciekające ciepło

W Poznaniu ruszyła szósta edycja akcji „Trzymaj ciepło”. W tym roku organizatorzy (czyli Miasto we współpracy z partnerami: Dalkią i Lisnerem) planują przebadanie 500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic. Dodatkowo sprawdzą ponad 160 budynków zgłoszonych do poprzedniej edycji, gdyż zbyt krótka i ciepła zima uniemożliwiła wówczas prowadzenie badań.
 
termo
 
Akcja ma na celu przekonanie poznaniaków o tym, jak bardzo ciepło „ucieka” z budynków i w których miejscach jego utrata jest największa. Badanie prowadzone jest po zmroku, przy bezdeszczowej aurze, a temperatura powietrza nie może przekraczać 3°C. Od 5 grudnia br. na stronach internetowych akcji (www.trzymajcieplo.pl www.poznan.pl/srodowisko) dostępny jest formularz rejestracyjny, który umożliwi zgłaszanie się do udziału właścicieli budynków. Zgłoszenia będą przyjmowane aż do wyczerpania miejsc. – Jeżeli pogoda nam pozwoli, badania rozpoczęte w grudniu zakończymy na początku marca 2015 r. – deklaruje Paweł Grzybowski z Biura projektu „Trzymaj ciepło”.
 
Łączny wynik od pierwszej edycji to 2200 przebadanych budynków. W Poznaniu pracowały cztery zespoły pomiarowe, wyposażone w kamery termowizyjne, które pozwalały dokładnie ustalić, którędy z budynków „ucieka” najwięcej ciepła. – Każde ogrzewane pomieszczenie ma swoje słabe punkty, a „gołym” okiem nie da się zaobserwować, którędy dokładnie „ucieka” ciepło – tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. – Zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną to doskonałe narzędzie analizy. Im zimniejszy kolor, np. zielony czy niebieski, tym mniejsza utrata ciepła. Miejsca zabarwione na czerwono pokazują, którędy ciepło najbardziej „ucieka” na zewnątrz.
 
Jak podkreślają organizatorzy akcji, przede wszystkim chodzi o pokazanie mieszkańcom, że każdy budynek ma swoje wady, a działania modernizacyjne, podjęte teraz, w przyszłości zaprocentują zwrotem kosztów ogrzewania. – Już samo doraźne działanie, takie jak choćby założenie uszczelek w oknach i drzwiach, przekłada się na mniejsze koszty – deklaruje Leszek Kurek.
 
Na podstawie: www.poznan.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny