zielone Suwałki

„Zielone Suwałki” – nie tylko odbetonowanie nawierzchni

Parki kieszonkowe i linearne, zielone przystanki czy odbetonowanie nawierzchni – to tylko część prac zaplanowanych w ramach projektu „Zielone Suwałki”. Na tę inicjatywę Miasto Suwałki otrzymało blisko 0,9 mln zł z Unii Europejskiej. Właśnie rozpoczęły się kolejne prace ziemne, dzięki którym w Suwałkach pojawią się nowe formy zieleni – poinformował Urząd Miasta Suwałki (UM).

„Zielone Suwałki” – rozpoczęły się prace przy rozbotonowywaniu

W ramach tego projektu Miasto planuje realizację kilku zadań. Jednym z nich jest częściowe „rozbetonowanie” nawierzchni utwardzonych, m.in. Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej. Jak tłumaczy UM, łącznie będzie to blisko 150 m2 powierzchni. W to miejsce zostanie posadzonych 10 klonów pospolitych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 19 klonów lub brzóz na Placu Marii Konopnickiej. Właśnie tam, w minionym tygodniu rozpoczęły się prace.

Drugie z zadań, to utworzenie czterech parków kieszonkowych, zlokalizowanych w różnych częściach miasta (te prace rozpoczęły się w ostatnich tygodniach). Jak wskazuje magistrat, takie mini parki powstają u zbiegu ulic Wigierskiej i Wesołej (240,18 m2), ul. Ludwika Waryńskiego i ul. Utrata (256,65 m2). Tego typu rozwiązania znajdą też zastosowanie u zbiegu ul. Utrata i ul. Łąkowej (1730 m2), przy ul. 1 Maja nad Czarną Hańczą (1309,67 m2).

Kolejne z działań zaplanowanych w projekcie to utworzenie dwóch parków linearnych. Jak zaznacza magistrat, podstawową cechą wyróżniającą parki linearne od innych form zagospodarowania jest ich układ przestrzenny. Wydłużony, liniowy kształt najczęściej wymuszony jest lokalizacją, w której powstają – wzdłuż ulic, brzegów rzek i jezior, torowisk czy wiaduktów.

Między innymi sześć „zielonych przystanków”

W Suwałkach parki linearne powstaną w dwóch lokalizacjach. Pierwsza obejmie teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Alfreda Wierusza-Kowalskiego i ul. Alfreda Lityńskiego (2210,6 m2). Druga lokalizacja, to teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Wincentego Witosa i ul. Alfreda Lityńskiego (5 546,44 m2).

Wykonanie sześciu „zielonych przystanków”, towarzyszących nowopowstałym terenom zieleni to ostatni z elementów projektu. Ich realizacja przewidziana jest przy ul. Mikołaja Reja na wysokości bloku przy ul. Lityńskiego 16b, przy ul. Mikołaja Reja przy sklepie Lidl. Znajdą się one również przy ul. gen. Kazimierza Pułaskiego naprzeciwko budynku nr 24E i przy ul. gen. Władysława Sikorskiego przy rondzie POW. Dwa ostatnie zielone przystanki znajdą swoje miejsce na ul. Utrata – Łąkowa i na ul. Utrata przy Dworcu PKS.

W tylnej i bocznych częściach wiaty przystankowej zostanie usunięta kostka betonowa (łącznie ok. 37,44 m2), a w jej miejscu pojawią się pnącza i krzewinki. Łącznie planuje się nasadzenia w tych miejscach ok. 192 szt. pnączy – podał UM.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. UM Suwałki

Partner Portalu

Reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny