Cztery zielone przystanki pojawią się w Katowicach

Urząd Miasta Katowice (UM) poinformował jakiś czas temu, że jeszcze w tym roku w mieście pojawią się cztery zielone przystanki. Mają one dodatkowo mierzyć jakość powietrza. Dodatkowo zaplanowano powstanie zielonej oazy przed budynkiem, w którym niegdyś mieściła się siedziba Muzeum Śląskiego.

Zielone przystanki mają przeciwdziałać zmianom klimatu

Rozpoczyna się kolejny etap projektu UPSURGE. Po odebraniu projektów zagospodarowania przestrzeni Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM) rozpoczął poszukiwania wykonawcy. Oferty można składać do 21 marca br.

– W Katowicach wprowadzamy różne rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Budujemy duże zbiorniki retencyjne, zazieleniamy kolejne przestrzenie w śródmieściu. Takie jak aleja Korfantego, ulica Dworcowa czy Warszawska oraz realizujemy szereg mniejszych zadań chociażby za pośrednictwem Zielonego Budżetu, w ramach którego od 11 marca będzie można zgłaszać kolejne pomysły. Razem z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych realizujemy projekt, dzięki któremu na terenie miasta powstaną cztery nowe zielone przystanki, a przed byłą siedzibą Muzeum Śląskiego nasadzone zostaną dwa drzewa – podkreślił wówczas Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zielone przystanki powstaną w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Projekt zakłada dostarczenie rozwiązań opartych na naturalnych systemach, które będą przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatu. W Katowicach dzięki niemu powstaną cztery zielone przystanki autobusowe. Zostanie też wydzielone miejsce na Rynku, w którym posadzone zostaną m.in. dwa drzewa. Dodatkowo w każdej z inwestycji przewidziano montaż specjalistycznych czujników, urządzeń digitalizacyjnych i informacyjnych. Pozwolą one na bieżąco monitorować stan powietrza w tych miejscach. Projekt UPSURGE, jak podkreśli UM, ma na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań dla podniesienia poziomu życia mieszkańców poprzez poprawę jakości powietrza. Ma to również przeciwdziałać skutkom zmian klimatu przez punktowe obniżenie temperatury oraz ułatwić retencję wody.

Rośliny ozdobią cztery zielone przystanki i oazę na Rynku. Na czym będą polegały prace?

W ramach projektu metamorfozę przejdą przystanki Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska. Prace obejmą także dwa przystanki przy ul. Chorzowskiej – Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny. Na Placu Obrońców Katowic pojawi się zielona oaza. Wykonawca będzie musiał zdemontować istniejącą na każdym przystanku wiatę i założyć nową z systemem zielonego dachu. Następnie, będzie musiał zamontować urządzenia pomiarowe i infobox, który będzie wyświetlał informacje na podstawie pomiarów z urządzeń. Wykonawca będzie także odpowiedzialny za budowę linii zasilającej elementy pomiarowe i zmianę lokalizacji elektronicznego wyświetlacza rozkładu jazdy na każdym przestanku. Na przystankach znajdą się również ławki, „przysiadki” i kosze na odpady. Magistrat zaznaczył, że w Ochojcu konieczna będzie modernizacja schodów terenowych, a na ul. Jagiellońskiej i na obu przystankach na ul. Chorzowskiej należy wykonać prace brukarskie. Roboty te będą polegały na demontażu części kostki brukowej i granitowej, a także na stworzeniu podbudowy pod rabatę roślinną.

Z kolei na Rynku wykonawca ma zmienić lokalizację ławek, następnie dostarczyć i zamontować urządzenia pomiarowe oraz przeprowadzić prace brukarskie. W Ochojcu i na Jagiellońskiej urządzenia mają mierzyć jakość powietrza, natomiast na Rynku i na przystankach na Chorzowskiej mają powstać również stacje pogodowe.

Przeciwdziałanie zmianom klimatu przez sadzenie roślin

Dodatkowo wykonawca ma dostarczyć cztery mobilne stacje pomiarowe, które będzie można zamontować na samochodach, np. na pojeździe komunikacji miejskiej. Przy realizacji tych inwestycji zastosowane zostaną odpowiednio dobrane rośliny. Mają być odporne na susze, sól oraz zanieczyszczenie powietrza, łatwe w pielęgnacji i niewymagające regularnego podlewania czy nawożenia. Projekt zakłada wykorzystanie roślin generujących jak najmniejsze koszty utrzymania. Dodatkowo przy przystanku Ochojec Szpital posadzone zostaną trzy drzewa, a przy przystanku Park Śląski Ogród Zoologiczny klon polny. Ponadto nasadzone zostaną krzewy ozdobne, byliny, trawy i pnącza.

– Zmiany klimatu to temat bardzo ważny dla wszystkich. Sadzenie nowych roślin ma im przeciwdziałać. Projekt UPSURGE także wpływa na poprawę jakości powietrza, ale oprócz niego ZZM prowadzi wiele innych projektów, dzięki którym mieszkańcy Katowic mają więcej zieleni w mieście. Już wkrótce będą mieli także do dyspozycji np. cztery nowe i odnowione parki. Cały czas sadzimy nowe drzewa. Zieleń pojawia się w gęstej miejskiej zabudowę, np. na ul. Dworcowej, al. Korfantego. W zeszłym roku zakończyła się przebudowa ul. Warszawskiej, która teraz ma charakter miejskiego deptaku. Mieszkańcy, w ramach projektów Zielonego Budżetu, również wskazują nam miejsca, gdzie potrzebna byłaby dodatkowa zieleń – powiedział Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM-u. Do tej pory w mieście postawiono trzy zielone przystanki.

Mieszkańcy brali udział w tworzeniu projektów

Projekty zielonych przystanków w ramach UPSURGE konsultowano z lokalną społecznością. Dla każdej lokalizacji odbyły się po trzy warsztaty – łącznie było ich 15, a zaczęły się w 2022 r. Pierwsze miały charakter roboczy – wspólnie z mieszkańcami i radami dzielnic tworzone były koncepcje. Na drugich projektanci przedstawiali pierwsze koncepcje projektów i razem z mieszkańcami omawiali ewentualne zmiany. Na ostatnich warsztatach prezentowane były ostateczne wersje projektów. Projekty zostały ukończone w grudniu 2023 r. Zebrane zostały też wymagane pozwolenia na realizację tych inwestycji.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. Tak po zazielenieniu ma wyglądać przystanek autobusowy Dąb Kościół (wizualizacja biuro 44STO)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny