Zielone przystanki w Łodzi to pomysł zgłoszony przez mieszkańców miasta do budżetu obywatelskiego. Łódzki magistrat postanowił sprawdzić, jak powstają te przyjazne łodzianom i proekologiczne przestrzenie w najbardziej ruchliwych częściach miasta.
W Łodzi do końca 2022 r. powstać miało dziewięć zielonych przystanków – na osiedlu Teofilów-Wielkopolska, na Retkini i w Śródmieściu. Pod koniec ubiegłego roku można tam było zobaczyć ekipy sadzące zieleń.
Zielone przystanki w Łodzi i ich zalety
Przystanek pełen zieleni to komfort dla czekających pasażerów – zapewniający cień, w którym można odpocząć. To także ważne walory estetyczne – zaznacza Urząd Miasta Łodzi (UM). – Zalet takich miejsc jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim to dodatkowa zieleń w ruchliwej i często zabetonowanej części miasta, która obniża temperaturę i ogranicza tzw. miejską wyspę ciepła – podkreślił Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.
W słoneczny, letni dzień dachy na tradycyjnym przystanku rozgrzewają się nawet do 45°C. Zielone przystanki zapewnią temperaturę niższą nawet o 10°C. jak dodaje UM, takie przystanki zagwarantują również efektywne wykorzystanie wód opadowych. Ponadto niezazielenione wiaty przystankowe stanowią szklane pułapki dla ptaków. W przypadku zielonych przystanków tego problemu nie ma.
Jak wyglądają zielone przystanki w Łodzi?
Pojawiły się na nich donice z niskimi nasadzeniami oraz z roślinami pnącymi. Na jednym przystanku (Pomorska/Tamka) zamontowana została nowa zielona wiata z zielonym dachem (pokrytym specjalną matą z nasadzeniami roślin), za wiatą zaś rośliny zostały posadzone w gruncie.
Zielone przystanki w Łodzi powstały w dziewięciu lokalizacjach:
• przystanek nr 0849 na ul. Pomorskiej/ul. Tamka;
• nr 1233 (ul. Tymienieckiego-Kilińskiego);
• nr 2001 (ul. Wólczańska-Skorupki);
• przystanki nr 1378 oraz 1380 (ul. Wyszyńskiego/Waltera-Janke);
• przystanki nr 0010, 0012, 0014, 0016 (ul. Aleksandrowska/Traktorowa, Aleksandrowska/Bielicowa).
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. 2 x www.lodz.pl