Zakład zanieczyszczający środowisko

Zakład zanieczyszczający środowisko i KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej zapobiegli katastrofie ekologicznej w powiecie kłodzkim – informuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

W grudniu ub.r. funkcjonariusze zlikwidowali nielegalną linię do produkcji wypełniacza oleju opałowego. Jak zaznacza KAS, „fabryka” od miesięcy intensywnie zanieczyszczała grunt i powietrze w powiecie kłodzkim. W ramach akcji zatrzymano pięć osób, w tym trzech cudzoziemców. Zabezpieczono mienie warte ponad 3 mln zł.

Zakład zanieczyszczający środowisko pod lupą celników i pograniczników

Według KAS okoliczni mieszkańcy skarżyli się na wydobywający z zakładu produkcyjnego nieznośny odór, duszący dym oraz zapach cieczy ropopochodnych wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych.

Funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wraz z pogranicznikami z Kłodzka wkroczyli do zakładu działającego na terenie powiatu kłodzkiego. W zakładzie ujawniono kompletną linię do produkcji wypełniaczy oleju opałowego z przetapianych na miejscu odpadów tworzyw sztucznych. Kłodzcy funkcjonariusze zabezpieczyli też niemal 50 tys. litrów produktów ropopochodnych.

Służby skarbowe wskazują, że w zakładzie mieszano wytworzony nielegalnie produkt ropopochodny z legalnie kupowanym paliwem. Uzyskiwana mieszankę sprzedawano nieświadomym niczego klientom, oszukując ich na wartości i jakości paliwa.

W dodatku działalność „fabryki” prowadzona była na dużą skalę i z narażeniem zdrowia oraz życia mieszkańców i zaangażowanych w działalność osób.
Działalność prowadzona była również ze szkodą dla środowiska przyrodniczego, bowiem chemikalia – w tym nadtlenek wodoru i kwas siarkowy – wyciekały bezpośrednio do gruntu, a odpady poprodukcyjne wylewano do studzienek kanalizacyjnych. Wokół zakładu i na jego terenie unosiły się opary drażniące oczy oraz układ oddechowy.

Zatrzymanym dwóm mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze celno-skarbowi oraz Prokuratura Rejonowa w Kłodzku. W wyniku dalszych czynności, zatrzymano 3 obywateli Ukrainy. Ustalono, że pracowali oni w Polsce nielegalnie, nie posiadając stosownych zezwoleń.

Na podstawie www.mf.gov.pl

fot. KAS

 

partner medialny