Zakaz dla plastików jednorazowego użytku

Zakaz dla plastików jednorazowego użytku

Posłowie Parlamentu Europejskiego (PE) opowiedzieli się za wprowadzeniem od 2021 r. zakazu sprzedaży przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

Dotyczy to takich przedmiotów, jak sztućce, talerzyki, słomki, patyki do balonów i patyczki do uszu. Warto zauważyć, że do listy zakazanych przedmiotów europosłowie dodali produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej oraz niektóre polistyreny.
Z kolei ilość używanych plastików, dla których brakuje zamienników do 2025 r. ma zostać zredukowana o co najmniej 25%.

Zakaz dla plastików jednorazowego użytku – Parlament Europejski zdecydował

Wymienione produkty, stanowiące 70% odpadów znajdowanych w morzach i oceanach, zgodnie z projektem przepisów przyjętym przez Parlament Europejski mają zniknąć z rynku Unii Europejskiej (UE) do 2021 r.

Do listy produktów zakazanych na rynku europejskim od 2021, posłowie dodali także produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak torby, czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.

Zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki powinno być ograniczane przez państwa członkowskie, o co najmniej 25% do 2025 r. – zaznacza PE. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Państwa członkowskie będą obowiązane do opracowania krajowych planów promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku oraz ponownego użycia i recyklingu.

Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 r. – podkreśla PE.

Posłowie uznali także, że mechanizmy ograniczania ilości stosowanych plastików powinny również objąć odpady pozostające po produktach tytoniowych, zwłaszcza filtry papierosowe, zawierające plastik. Ich ilość ma zostać zredukowana do 2025 r. o 50% i o 80% do 2030 r. Jak podkreśla PE, jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię będzie się rozkładał do dwunastu lat. Niedopałki, to drugie, co do wielkości powodowanych zanieczyszczeń jednorazowe produkty zawierające plastik.

Parlament Europejski wskazuje, że państwa członkowskie powinny także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych w ciągu roku. Co najmniej 15% z nich do 2025 r. powinno trafić do recyklingu. Narzędzia połowowe stanowią 27% procent odpadów znajdowanych na europejskich plażach – zaznacza PE.

Większość za zakazem dla plastików jednorazowego użytku

Zdaniem europosłów, kraje członkowskie powinny także doprowadzić do partycypowania przez firmy tytoniowe w kosztach zbiórki odpadów po ich produktach. Producenci papierosów powinni także uczestniczyć w pokryciu kosztów transportu, utylizacji oraz zbierania odpadów. Podobnie producenci narzędzi połowowych, będą zobowiązani do partycypowania w osiągnięciu celu recyklingowego.

Sprawozdanie przygotowane przez posła Frédérique’a Ries’a, zostało przyjęte 571 głosami, wobec 53 głosów sprzeciwu i przy 34 wstrzymujących się od głosu.

Na podstawie www.europarl.europa.eu

fot. sozosfera.pl

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny