Wymiana oświetlenia

Wkrótce w Bydgoszczy rozpocznie się największa w historii miasta wymiana ulicznego oświetlenia. Ponad 7300 latarni zostanie wyposażonych w oprawy LED. Na razie będzie to duży wydatek, ale w perspektywie kilkunastu lat – jeszcze większe oszczędności.
 
Obecny koszt poboru energii i napraw w ciągu roku oscyluje wokół 14 mln zł. Od 2011 r. miasto stara się obniżać te koszty, kupując energię elektryczną w przetargu publicznym. Teraz możliwe będą kolejne oszczędności, dzięki wymianie istniejących energochłonnych opraw sodowych. Wkrótce rozpisany zostanie przetarg na realizację tego zadania.
 
Na słupach oświetleniowych, które są własnością miasta, mają być zainstalowane energooszczędne oprawy typu LED. Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania i redukcji mocy. Przewiduje się wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie dotrze bezpośrednio do zarządcy. Zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się wyłącznie na sygnałach inspektorów i bydgoszczan.
 
Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (blisko 10,1 mln zł). Bydgoszcz zakwalifikowała się w konkursie SOWA na listę samorządów, które uzyskają 45-procentowe wsparcie. Wartość całego projektu oszacowano na 22,4 mln zł.
 
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy planuje zakończenie tego projektu w trzecim kwartale 2015 r.
 
Na podstawie:www.bydgoszcz.pl

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny