Wrocław nie marnuje

„Wrocław nie marnuje” – kampania wraca

Warsztaty dla mieszkańców, lekcje zero waste dla uczniów, wspieranie bookcrossingu i nowe spoty – wraca kampania „Wrocław nie marnuje” – podkreśla Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Tegoroczna edycja kampanii „Wrocław nie marnuje” wystartowała wraz z początkiem września. Miasto w jej ramach promuje ponowne wykorzystywanie, naprawianie, odnawianie oraz recykling materiałów i produktów. Wszystko po to, by redukować ilość powstających odpadów. Od 1 września w pojazdach komunikacji miejskiej można zobaczyć pierwszy z trzech spotów, dotyczący niemarnowania żywności. Kolejne pojawią się na wyświetlaczach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu (MPK) w następnych miesiącach.

„Wrocław nie marnuje” – nadać rzeczom drugie życie

Jednym z elementów kampanii jest wsparcie wrocławskiego bookcrossingu – wskazuje UM i dodaje, że do skrzynek, znajdujących się na terenie całego miasta, oraz giveboxów w budynkach Urzędu Miejskiego trafiło ponad 700 książek. Były to publikacje, które wyszły z obiegu w miejskich bibliotekach. To atrakcyjne tytuły i wrocławianie chętnie zabierają je do domów – podkreśla magistrat.

W ramach „Wrocław nie marnuje” chcemy pokazać mieszkańcom, że wielu rzeczom można dać drugie życie. Z pozoru niepotrzebne, mogą zostać przetworzone albo wykorzystane w kreatywny sposób. Na mapie „Wrocław nie marnuje”, dostępnej na miejskim portalu, jest już ponad sto pięćdziesiąt miejsc na terenie Wrocławia gdzie wymienimy książki, ubrania czy zabawki. Zaznaczone są również lodówki społeczne czy lokale zero waste – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

„Wrocław nie marnuje” także odpadów komunalnych – kompostowniki trafiają nie tylko do mieszkańców

Niemarnowanie dotyczy również odpadów kuchennych, które mogą zostać przetworzone na kompost – informuje UM i dodaje, że już od ośmiu lat miasto nieodpłatnie udostępnia mieszkańcom i wrocławskim placówkom oświatowym kompostowniki. Tylko w tym roku z programu skorzystało już blisko 300 mieszkańców. Łącznie, od 2012 r. udostępniono już 1850 kompostowników. Program trwa cały rok, a wnioski można składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UM.

Mam nadzieję, że kolejna odsłona kampanii „Wrocław nie marnuje” będzie skutecznie mobilizowała mieszkańców do podejmowania wyzwań, które opłacą się zarówno planecie, jak i naszym portfelom. Dzięki piciu kranówki oszczędzamy 700 złotych rocznie na zakup wody w plastiku, jedna bawełniana torba zastępuje co najmniej 170 plastikowych siatek, a używając swojego kubka na kawę nie wykorzystamy co najmniej 500 jednorazowych opakowań. Chociaż koronawirus wymusił na nas zmianę nawyków, nie zwolnił z troski o środowisko. Warto jeszcze bardziej zwracać uwagę na to, gdzie trafiają nasze śmieci, a zakupy robić do własnych woreczków i pojemników – mówi Sylwia Majcher, dziennikarka, edukatorka i autorka książki pt. „Gotuje nie marnuje, czyli kuchnia zero waste po polsku”.

Zero waste w szkołach w ramach kampanii „Wrocław nie marnuje”

Dobre nawyki związane z niemarnowaniem powinny wchodzić w krew już od najmłodszych lat – przekonuje UM. Dlatego miasto przygotowuje 10 scenariuszy lekcji zero waste dla szkół. Nauczyciele będą mogli z nich dowolnie korzystać, np. w ramach godziny wychowawczej albo lekcji biologii. Możliwe jest również zaproszenie do wzięcia udziału w lekcji ekspertów, m.in osób, związanych z ruchem foodsharingu. Miasto podkreśla, że dba także o ograniczanie zużycia plastiku w szkołach. Już na początku października powstanie kolejnych 11 źródełek Wrocławskiej Kranówki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Łączny koszt ich realizacji to 95 tys. zł. Podobne źródełka zostały już zamontowane w ośmiu placówkach. Na razie, ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, nie będzie można tymczasowo z nich korzystać.

Niemarnowanie także na osiedlach

W 2019 r. ważną częścią kampanii „Wrocław nie marnuje” był festiwal gotowania z resztek „Osiedla Nie Marnują”, połączony z działaniami edukacyjnymi oraz dystrybucją kranówki przez MPWiK. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób. W tym roku miasto ponownie współpracuje z radami osiedli i zaprasza je do organizacji warsztatów dla mieszkańców „Godzina dla niemarnowania”. Rady otrzymują również plakaty, przedstawiające 10 kroków do niemarnowania.

Zeszłoroczne wydarzenie w ramach festiwalu „Osiedla nie marnują”, jako jedno z pierwszych zorganizowane na Grabiszynku, zostało bardzo dobrze odebrane przez uczestników i zainspirowało nas do kolejnych projektów. Oprócz edukowania mieszkańców i informowania o istniejących programach miejskich promujemy osiedlowe sklepiki oraz punkty usługowe, którym idea niemarnowania przyświeca w codziennej działalności. Dodatkowo z myślą o najmłodszych mieszkańcach, organizujemy ekowarsztaty w Parku Grabiszyńskim. Zanim jednak rozpoczęliśmy edukację wśród mieszkańców, wprowadziliśmy zmiany u siebie – w radzie serwujemy kranówkę i wyeliminowaliśmy zużycie plastiku jednorazowego na wydarzeniach plenerowych – mówi Anna Daleszyńska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

„Wrocław nie marnuje” – miasto zaczyna od siebie

W pierwszej połowie roku w budynkach urzędu powstały pierwsze trzy giveboxy, czyli regały do wymiany książek, czasopism czy płyt. Wraz z końcem sierpnia postawiono kolejne cztery regały bookcrossingowe.

Od 20 września, w ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, urząd pilotażowo zrezygnuje z pojemników na odpady w pokojach pracowników urzędu przy ul. Hubskiej oraz Świdnickiej. Dzięki temu zostanie zredukowana liczba zużywanych worków foliowych. W czterech budynkach urzędu, od 21 do 24 września zostanie również zorganizowana zbiórka elektroodpadów i pustych słoików, które zostaną wykorzystane w foodsharingu. Potrawy w tych słoikach trafią np. do lodówek społecznych – informuje UM.

Eliminacja plastiku

Realizujemy zeszłoroczne zarządzenie prezydenta Jacka Sutryka, dotyczące eliminacji plastiku w urzędzie. Nie korzystamy już więc z plastikowych kubków, sztućców czy talerzy. Podobnie jest w miejskich jednostkach i spółkach. Rezygnujemy z jednorazówek również przy okazji miejskich wydarzeń, takich, jak zeszłoroczna Europa Na Widelcu czy 37. PKO Wrocław Maraton, gdzie plastikowe kubki zostały zastąpione biodegradowalnymi. Jednorazowe sztućce, naczynia czy opakowania wykonane z plastiku nie pojawią się również na kolejnych jarmarkach świętojańskich i bożonarodzeniowych – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Efektem zarządzenia jest również montaż kilkudziesięciu nowych dystrybutorów wody, z których od kilku miesięcy korzystają pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wszystkie są podpięte bezpośrednio do sieci wodociągowej. Wcześniej, w ciągu roku pracownicy urzędu zużywali ok. 190 tys. butelek plastikowych z wodą. To prawie 5 ton odpadów rocznie – wylicza UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. UM Wrocławia

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny