Coraz więcej zielonych torów w stolicy

Już 33 km torów tramwajowych w stolicy jest pokryte zieloną roślinnością. Ale to nie koniec – zapowiedział Urząd m.st. Warszawy (UM). Magistrat dodał, że w przyszłym roku tramwaje pojadą po kolejnych kilkunastu kilometrach zielonych torów. Stołeczni tramwajarze niedawno oddali do użytku zielone torowisko na ul. Chałubińskiego. To prawie kilometr torów między dworcem Warszawa Centralna a ul. Koszykową pokrytych rozchodnikiem. Niedawno magistrat wskazał też, że kończy się zazielenianie kolejnego odcinka torów. Zielonym dywanem o długości 1,5 km zostaną pokryte tory na Woli na ulicy Obozowej.

Ile jest zielonych torów w Warszawie?

Klasyczna konstrukcja torów tramwajowych zakłada wypełnienie przestrzeni między szynami tłuczniem albo betonem. W miejscu tych materiałów można umieścić ziemię, a na niej zasadzić rośliny – tłumaczy UM.

W stolicy początkowo sadzono trawę, ale od 2017 r. zastąpił ją rozchodnik. Jest to roślina, która początkowo eksperymentalnie została posadzona na ul. Obozowej, a teraz dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania trafia na wszystkie ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i brakach wody w Polsce – zaznacza magistrat.

Łącznie w stolicy są już 33 km zielonych torów. W trakcie modernizacji torowisk klasyczne tory z tłuczniem zastępowane są zielonymi. W przyszłym roku długość zielonych torów wzrośnie tam do 47 km. Stanie się tak, kiedy tramwaje ruszą po nowo budowanych trasach do Wilanowa, na Gagarina, na Stegny i wzdłuż ul. Kasprzaka. Wszystkie nowo budowane trasy od razu są projektowane z zielonymi torowiskami – dodał UM.

Zielone torowiska znajdą się też na kolejnych trasach tramwajowych, których budowa jest zaplanowana na 2024 r. i 2025 r. To linia wzdłuż ul. Rakowieckiej i wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 do stacji Warszawa Zachodnia. To także trasy, których budowa jest w przygotowaniu na kolejne lata – na Gocław, wzdłuż Modlińskiej, na zieloną Białołękę. Zielone torowiska znajdą się też na trasach modernizowanych – m.in. na Marszałkowskiej, na al. Waszyngtona, Jana Pawła II i ul. Stawki.

Nie tylko zielone tory…

Nowo zbudowane trasy tramwajowe w Warszawie będą miały jeszcze więcej nowych zielonych rozwiązań – zapowiedział UM. Przy nowych torach będą posadzone wysokie, wyrośnięte drzewa. Na trasie do Wilanowa, nawet w węższych miejscach, gdzie nie można byłoby myśleć o drzewach, pojawią się specjalnie formowane egzemplarze. Oprócz tego przewidziano posadzenie zwykłych drzew.

Drzewa pojawią się także na części peronów, pasażerowie będą mogli czekać na tramwaj w ich cieniu. Łącznie w ramach budowy tej trasy zostanie posadzonych nawet 1000 nowych drzew – zapowiedział UM.

Tramwajarze pracują nad kolejnymi zielonymi inwestycjami. Jedną z nich jest powstająca zajezdnia Annopol, która w dużym stopniu będzie korzystała z odnawialnych źródeł energii. Zajezdnia będzie też odzyskiwała wodę deszczową i będzie obsadzona zielenią – dodał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawy

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny