Walka z efektem cieplarnianym

Walka z efektem cieplarnianym – europejskie metropolie apelują

EUROCITIES, czyli organizacja zrzeszająca najważniejsze miasta europejskie skierowała list otwarty do Charles’a Michela, prezydenta Rady Europejskiej i Angeli Merkel, która aktualnie przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, a jego tematem jest walka z efektem cieplarnianym, poprzez m.in. ograniczenie emisji CO2 do 2030 r.

Walka z efektem cieplarnianym tematem listu otwartego

Jak zaznacza Urząd Miejski w Gdańsku (UM), burmistrzowie miast apelują o większe zaangażowanie instytucji europejskich, bo liderem zmian dla klimatu była i jest Unia Europejska (UE). „Dalsze przywództwo UE jest niezbędne, aby zrealizować nasze wspólne ambicje ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5 stopnia powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej (…). Jako przywódcy miast rozumiemy to wyzwanie. Opracowujemy i wdrażamy ambitne plany działania na rzecz klimatu poprzez lokalne programy wspierania energii odnawialnej, dbając o emisje CO2 związane z transportem, ustalając zasady dotyczące jakości powietrza i wpływu na zdrowie, sprawiając, że transformacja energetyczna działa, dostarczając wskazówek dotyczących wydajności budynków i przepisów dotyczących emisji przemysłowych oraz zapewniania budowy bardziej sprawiedliwych i integracyjnych społeczeństw w naszych miastach” – napisano w liście.

Walka z efektem cieplarnianym – list podpisany przez 58 burmistrzów

Pod listem podpisało się 58 burmistrzów, w tym m.in Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Ada Colau, burmistrz Barcelony, Sadiq Khan, burmistrz Londynu, a ponadto Anne Hidalgo, mer Paryża, Virginia Ragg, burmistrz Rzymu, José Luis Martínez-Almeida, burmistrz Madrytu i Hazel Chu, burmistrz Dublina. Burmistrzowie wspierają szefową Komisji Europejskiej, która w swoim orędziu o stanie UE zapowiedziała realizację polityki Zielonego Ładu do roku 2050, ale zwracają też uwagę na to, że do zmian powinni się włączyć wszyscy liderzy samorządowi.

Samorządowcy apelują zatem m.in. o znaczące inwestycje w transport publiczny, zieloną infrastrukturę i renowacje budynków, aby umożliwić transformację klimatyczną w miastach. Zabiegają także o to, żeby unijne fundusze i środki finansowe zostały skierowane tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – do miast europejskich – w celu pobudzenia potencjału transformacyjnego obszarów miejskich na rzecz proekologicznej i sprawiedliwej odbudowy. Samorządowcy zaapelowali także o finansowanie odbudowy dla sektorów energochłonnych z paliw kopalnych uwarunkowane wyraźnym zobowiązaniem do obniżenia emisyjności.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama