Z wodorowym rynkiem w tle

W Poznaniu pojawią się eksperci związani z wodorowym rynkiem

Europa jest zgodna – bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór – zwraca uwagę Grupa MTP. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council. O wydarzeniu informuje jego organizator – Grupa MTP.

Kilkadziesiąt debat i prelekcji z udziałem międzynarodowych autorytetów związanych z wodorowym rynkiem

W programie wydarzenia znalazło się kilkadziesiąt debat i prelekcji z udziałem największych, międzynarodowych autorytetów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii (OZE). Organizator dodaje, że Forum otworzy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu ma być krokiem w kierunku wypracowania niezbędnych regulacji. W trakcie wydarzenia odbędą się także warsztaty „Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce” organizowane przez MKiŚ.

– Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy, przy jednoczesnej dbałości o klimat i strategię dekarbonizacji, jest dziś wielkim wyzwaniem. Region CEE stanowi poligon instalacji OZE i z impetem wdraża technologie wodorowe. Unifikacja regulacji, kompatybilność i współpraca międzynarodowa są dziś nieodzowne – mówiPaweł Piotrowicz, prezes Hydrogen Poland.

Wyrazem tej współpracy ma być nowa inicjatywa wodorowa państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council. Uroczyste podpisanie porozumienia odbędzie się 16 maja, podczas otwarcia Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Sygnatariuszami będą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonii, Ukraina, Słowenia i Litwa. Inicjatywa ma być platformą wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji.

H2 napędza transformację

Aby osiągnąć strategiczny dla Europy cel zerowej emisji netto do 2050 r., a także zapewnić jej bezpieczne dostawy energii, kluczowy jest rozwój nowych technologii i paliw alternatywnych. Grupa MTP podkreśla, że do realizacji tych ambitnych celów konieczne są wykwalifikowane kadry. PKN ORLEN – partner strategiczny forum powołał w tym celu Akademię Wodorową.

– Grupa ORLEN już teraz jest jednym z największych europejskich producentów wodoru, który wykorzystujemy na potrzeby działalności rafineryjnej, petrochemicznej i nawozowej. Nasza strategia zakłada dynamiczną dekarbonizację procesu wytwarzania wodoru. Celem Grupy jest uzyskanie do końca dekady pozycji regionalnego lidera w zeroemisyjnej produkcji tego produktu – w tym czasie osiągniemy zdolność wytwarzania 1 GW odnawialnego wodoru rocznie. Zastosowanie wodoru widzimy nie tylko w przemyśle, ale także jako paliwo w transporcie zbiorowym, komponent paliw syntetycznych dla lotnictwa oraz w energetyce. Realizację naszych planów biznesowych będą wspierać kadry kształcone w ramach – powołanej przez ORLEN – Akademii Wodorowej, która jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce – mówiDaniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Debaty, panele i nie tylko…

16 maja o godzinie 13:20 odbędzie się debata PKN ORLEN: „Kadry przyszłości na podstawie Akademii H2”. O godzinie 14:20 odbędzie się dyskusja „Jak wykreować rynek wodoru w Polsce?”, której gospodarzem jest partner generalny forum – Idea 3W. Panele odbywać się będą na kilku scenach. Program jednej z nich przygotowany został przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W ramach cyklu „Horyzont gospodarki wodorowej” najwięksi eksperci branży pokażą na konkretnych przykładach, jak wykorzystać transformację energetyczną do rozwoju przedsiębiorstwa – zaznaczył organizator wydarzenia. 17 maja odbędzie się posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej oraz wręczone zostaną nagrody w konkursach „H2IDEA” organizowanym przez TÜV SÜD Polska oraz „Studencki Pomysł na Start-up Wodorowy” – konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Wystąpienia i prelekcje zaprezentowane zostaną na scenie Dobrych Praktyk oraz scenie „Hydrogen rocks” – dodaje Grupa MTP.

Forum w połączeniu z wodorowym rynkiem

H2POLAND to połączenie forum i przestrzeni ekspozycyjnej, w ramach której firmy i instytucje zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania wodorowe – zapewnia Grupa MTP. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć m.in. autobus napędzany wodorem dla transportu miejskiego – Arthurbus. To pojazd opracowany dzięki współpracy polsko-niemieckiej. – Istnieje wiele możliwości współpracy z Polską, zwłaszcza, że kraj ten jest jednym z największych producentów wodoru w Europie. Oferuje także doskonałe warunki, jako miejsce produkcji i pod względem kompetencji inżynierskich w dziedzinie technologii wodorowych – mówi dr Lars Gutheil, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Grupa MTP zaprasza do Poznania w dniach 16-17 maja 2023 na 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie odbędzie się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Program H2POLAND, lista panelistów oraz możliwość rejestracji udziału dostępne są na stronie internetowej h2poland.com.pl.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym m.in. przez serwis sozosfera.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. fotobueno

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny