w budowie zielonej, zrównoważonej gospodarki

Unia Europejska liderem w budowie zielonej, zrównoważonej gospodarki? Rodzice wzywają do działania

Rodzice wzywają Unię Europejską (UE) by stała się światowym liderem w budowie zielonej, zrównoważonej gospodarki na rzecz przyszłych pokoleń – donosi organizacja Rodzice dla Klimatu Polska i dodaje, że 177 organizacji zrzeszających rodziców z 32 krajów całego świata nawołuje do odważnych działań w otwartym liście wystosowanym do unijnych przywódców.

Rodzice chcą by UE była liderem w budowie zielonej, zrównoważonej gospodarki

W związku z posiedzeniem Rady Europejskiej, rodzice z 32 krajów zrzeszeni w 177 grupach wezwali UE do zatwierdzenia i przeznaczenia ogromnych funduszy na zielony pakiet naprawczy oraz sprawiedliwą transformację gospodarek na rzecz przyszłych pokoleń. W liście wystosowanym przez ruch Parents for Future, w którym zrzeszeni są m.in. Rodzice dla Klimatu, adresowanym do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, rodzice nawołują: „Nasze dzieci i przyszłe pokolenia stoją w obliczu niepewnej przyszłości z powodu kryzysu klimatycznego i przyspieszenia utraty różnorodności biologicznej. Kryzys wywołany COVID-19 ujawnił groźną niestabilność światowych systemów społeczno-gospodarczych, zwłaszcza w kontekście postępującego w szybkim tempie procesu zubożania ekosfery. Nasz system społeczno-gospodarczy musi poczynić krok naprzód w kierunku większej elastyczności i zrównoważonego rozwoju.”

Jak zaznacza organizacja, w szczególności, europejscy rodzice zwracają się do „swoich wybranych przedstawicieli” w Parlamencie Europejskim by wywarli nacisk na Radę Europejską, by ta skorzystała z tej jedynej okazji na przeznaczenie stymulujących funduszy w kierunku ambitnego i proekologicznego przekształcenia gospodarek i prawdziwego Zielonego Ładu. – Sprawiedliwy i zrównoważony rozwój jest możliwy i jest obowiązkiem instytucji UE wobec obywateli – mówi Stephanie Cunningham, mama dwójki dzieci, z organizacji Parents for Future Global (Italia).

Promować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój

W liście wskazano, że wydane pieniądze staną się „długiem naszych dzieci” obok „ogromnego długu ekologicznego”, z którym już się borykają. List wzywa UE do zadbania o to, by pakiet naprawczy Covid-19 był „inwestycją, a nie kolejnym kosztem doliczonym do przyszłości naszych dzieci”.

Uważamy, że instytucje unijne mają obowiązek wobec swoich obywateli by promować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój globalny, aby zabezpieczyć przyszłość wszystkich naszych dzieci. Planowane przez UE finansowanie odbudowy Europy po kryzysie COVID-19 musi być inwestycją w realną, rozsądną ekonomicznie i budowaną z myślą o naszych wnukach przyszłość – powiedział Christian Zauner, ojciec z Parents for Future Global w Austrii.

Rodzice z innych kontynentów także chcą by Europa stała się liderem w budowie zielonej, zrównoważonej gospodarki

Poza Europejskimi grupami rodziców, pochodzących z takich krajów jak Francja, Czechy, Niemcy czy Szwecja, list przyciągnął sygnatariuszy z grup działających na całym świecie, m.in. w Brazylii, Nigerii, Stanach Zjednoczonych czy w Australii. Chcą oni zachęcić UE do przejęcia globalnego przywództwa w konstruowaniu nowego, zielonego modelu społeczno-gospodarczego i wierzą, że UE jako jedyna jest w stanie to zrobić, w czasach gdy demokracja i współpraca międzynarodowa na całym świecie są zagrożone. Takie przywództwo dałoby wyraźny sygnał polityczny, nie tylko rynkom europejskim, ale także globalnym, ponieważ UE jest drugim co do wielkości rynkiem na świecie – podkreślają rodzice z tych organizacji.

Jako rodzic ogromnie zatroskany o przyszłość moich dzieci i ich pokolenia w tej części świata uważam, że bardzo ważne jest, aby UE podjęła pozytywne stanowisko przywódcze i przyjęła prawdziwą Zieloną Umowę w tym krytycznym momencie w historii. Chociaż być może nie jest to wystarczająco często wyrażane, jest to niezwykle ważne dla nas działaczy klimatycznych w Nigerii, a także całego globalnego południa, ponieważ to pokolenie patrzy z ufnością i nadzieją na UE i globalną Północ, które swoim pozytywnym przywództwem, mogą zainspirować resztę planety do wdrożenia zrównoważonego planu naprawy – wskazała Amuche Nnabueze, matka trójki dzieci z Sculptedbasket Project/Parents for Future w Nigerii.

Sprawiedliwość międzypokoleniowa – główny przedmiot zainteresowania sygnatariuszy listu

Z kolei Flavio Queiroga, ojciec z Famílias pelo Clima – Parents For Future, Brasil podkreśla: – Ważne jest, aby Europa, jako społeczeństwo uprzywilejowane społecznie i gospodarczo oraz kolebka tego bardzo ekonomicznego systemu, rozpoczęła nieuniknioną zmianę w kierunku nowych relacji między ludźmi a środowiskiem. Zmiany, która wspiera ludzi teraz i w przyszłości oraz pozwala innym istotom żyć i prosperować. W historii Europa była postrzegana jako wzór przez wiele kultur. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy jej przywództwa w celu zapewnienia sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

Jak zaznaczają sygnatariusze listu, głównym przedmiotem zainteresowania rodziców jest sprawiedliwość międzypokoleniowa. Jeśli stopniowe lecz konsekwentne zmiany nie zostaną wprowadzone teraz, rezultatem będą znacznie bardziej destrukcyjne zmiany w przyszłości. „Znaleźliśmy się na rozdrożu, a droga, którą Państwo wybiorą, zadecyduje, czy nasze dzieci będą cieszyć się wysoką jakością życia, w sytuacji gdy życie na naszej planecie jest tak bardzo zagrożone”.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama